Slovenská spoločnosť pre hemostázu a trombózu

Size: px
Start display at page:

Download "Slovenská spoločnosť pre hemostázu a trombózu"

Transcription

1 Slovenská spoločnosť pre hemostázu a trombózu Slovak Society of Hemostasis and Thrombosis ODPORÚČANIA PRE PREVENCIU A LIEČBU VENÓZNEHO TROMBOEMBOLIZMU U PACIENTOV S MALIGNITOU 2011 Chudej J., Ornst P., Plameňová I., Chudý P., Staško J., Štvrtinová V., Kubisz P. Úvod Venózny tromboembolizmus (VTE) je významnou komplikáciou nádorových ochorení. Vyskytuje sa u 4%-20% onkologických pacientov a je jednou z hlavných príčin smrti u týchto pacientov. Pacienti s malignitou majú niekoľkonásobne vyššie riziko VTE vrátane hlbokej venóznej trombózy (HVT) a pľúcnej embólie (PE). Zdá sa, ţe najväčšie riziko rozvoja VTE je u hospitalizovaných onkologických pacientov a u tých, čo dostávajú aktívnu liečbu. Z populačnej štúdie vyplýva, ţe pri malignitách je 4,1-násobne vyššie riziko tromboembolizmu a podávanie chemoterapie ho zvyšuje na 6,5-násobok. Onkologickí pacienti tvoria 20%, a tí čo dostávajú chemoterapiu 13% zo všetkých pacientov s VTE. Predpokladá sa, ţe udávaný výskyt VTE u pacientov s rakovinou je podhodnotený, pretoţe výskyt VTE v pitevných nálezoch je aţ 50% v porovnaní s klinickými štatistikami udávajúcimi 4%-20%. Vaskulárna toxicita je špecifická pre antiangiogénne liečivá. U novších reţimov, ktoré obsahujú talidomid, lenalidomid, bevacizumab bolo hlásené veľmi vysoké riziko VTE. Dôsledky VTE spojeného s malignitou Výskyt VTE má závaţné klinické dôsledky. Rakovina diagnostikovaná v čase prítomnosti VTE alebo rok po epizóde VTE je spojená s trojnásobne vyššou ročnou mortalitou. Hospitalizovaní onkologickí pacienti s VTE majú vyššiu úmrtnosť počas hospitalizácie, a to platí ako pre pacientov s metastázami, tak aj bez nich. Riziko smrteľnej PE u pacientov s rakovinou, ktorí podstupujú chirurgický zákrok je trojnásobne vyššie ako u pacientov bez rakoviny, ktorí podstupujú podobný zákrok. Okrem toho VTE recidivuje u onkologických pacientov trikrát častejšie ako u neonkologických pacientov a vyţaduje dlhodobú antikoagulačnú liečbu s dvojnásobne vyšším rizikom krvácavých komplikácií ako u neonkologických pacientov. Liečba VTE u onkologických pacientov má navyše aj nemalé finančné dopady. Zníţenie výskytu VTE u onkologických pacientov by preto mohlo mať veľký vplyv na morbiditu, prognózu, finančné náklady a predovšetkým na mortalitu. Tento guideline dáva prehľad o rizikových faktoroch, prevencii a liečbe VTE u onkologických pacientov a poskytuje klinické odporúčania zaloţené na dôkaze.

2 Rizikové faktory VTE spojeného s malignitou Riziko tromboembolizmu závisí od typu nádoru a od celkovej anamnézy pacienta. Riziko VTE je najvyššie v úvodnej fáze ochorenia po diagnostikovaní malignity. Dokázala sa spojitosť VTE so špecifickou lokalizáciou nádorového ochorenia, ako napríklad pri rakovine pankreasu, ţalúdka, mozgu, ovárií, obličiek a pľúc. Novšie štúdie udávajú významnú asociáciu s hematologickými malignitami, najmä lymfómami. Hormonálna liečba, obzvlášť tamoxifen, sa spájala so zvýšeným rizikom VTE. Liečba liekmi stimulujúcimi erytropoézu sa tieţ spája so zvýšeným rizikom trombózy. Riziko VTE signifikantne vzrastá počas hospitalizácie. Onkologickí pacienti podstupujúci chirurgický zákrok majú dvojnásobne zvýšené riziko HVT v pooperačnom období a trojnásobne vyššie riziko fatálnej PE v porovnaní s neonkologickými pacientami, ktorí podstupujú podobný zákrok. Medzi ďalšie rizikové faktory patrí počet doštičiek > /μl pred zahájením chemoterapie a prítomnosť protrombotických mutácií. Klinická prax Mnohé randomizované klinické štúdie dokázali, ţe primárna profylaxia zniţuje riziko HVT, PE a smrteľnej PE. Identifikácia pacientov s najväčším rizikom VTE, spolu so zahájením účinnej prevencie by mohla mať významný vplyv na morbiditu, vývoj liečby onkologického ochorenia, výsledok liečby rakoviny, vyuţívanie finančných prostriedkov v zdravotníctve a predovšetkým na mortalitu onkologických pacientov. Pri formulovaní odporúčaní pre primeranú prevenciu a liečbu VTE u onkologických pacientov, sa vychádza z princípov vyplývajúcich z prehľadu údajov klinických štúdií. Je dôleţité zdôrazniť, ţe odporúčania neplatia rovnako u všetkých pacientov. Je potrebné brať do úvahy individualitu zdravotného stavu kaţdého jednotlivého pacienta. 1. Mali by hospitalizovaní onkologickí pacienti dostávať preventívnu antikoagulačnú liečbu? Odporúčania: 1. Hospitalizovaní onkologickí pacienti sa povaţujú za kandidátov na prevenciu VTE pomocou preventívnej antikoagulačnej liečby, ak nie je prítomné krvácanie alebo iná kontraindikácia takejto liečby. Poznámka: Hlásený výskyt VTE u hospitalizovaných onkologických pacientov široko varíruje, s hlásenou incidenciou 0,6% aţ 18%. Medzi pacientov s obzvlášť vysokým rizikom zaraďujeme starších pacientov, pacientov s nádorom mozgu, pankreasu, GITu, ovárií, obličiek, močového mechúra, pľúc a s hematologickými malignitami, pacientov s metastázami, imobilizovaných, neutropenických a pacientov s infekciou.

3 2. ACCP odporúčania z r.2008 silno odporúčajú (1A) u leţiacich onkologických pacientov s aktívnym ochorením farmakologickú prevenciu buď nízkodávkovaným heparínom alebo LMWH (heparín s nízkou molekulovou hmotnosťou) (Tab.1). Poznámka: Je dôleţité spomenúť, ţe tieto odporúčania sú zaloţené na klinických štúdiách, na ktorých sa podieľalo len málo pacientov s malignitou. Avšak, aj napriek chýbaniu jasných terapeutických údajov u hospitalizovaných onkologických pacientov nízky výskyt komplikácií vo veľkých klinických štúdiách počas profylaxie oprávňuje podanie profylaktickej farmakoterapie aj u hospitalizovaných onkologických pacientov. Ţiadna zo spomenutých randomizovaných štúdií však nezverejnila výskyt krvácavých prejavov špecificky v podskupine onkologických pacientov. Tabuľka č.1 Použitie LMWH v prevencii VTE u hospitalizovaných pacientov s malignitou (abecedné poradie): dalteparín 5000 IU (0,2 ml) s.c. 1 x denne enoxaparín 40 mg = 4000 IU (0,4 ml) s.c. 1 x denne nadroparín telesná hmotnosť: dávka nadroparínu: 70 kg 0,4 ml = 3800 IU s.c. 1 x denne 70 kg 0,6 ml = 5700 IU s.c. 1 x denne 2. Mali by ambulantní onkologickí pacienti dostávať počas systémovej chemoterapie preventívnu antikoagulačnú liečbu? Odporúčania: 1. Rutinná profylaxia antikoagulanciom sa neodporúča (IIC). 2. U onkologických pacientov, u ktorých sa plánuje liečba ambulantnou chemoterapiou odporúčame zhodnotenie rizika VTE podľa Khoranovho modelu (Tab.2). 3. U ambulantných vysokorizikových onkologických pacientov odporúčame profylaktické podávanie LMWH počas systémovej chemoterapie podľa štúdie PROTECHT, ktorá dokázala významné zníţenie incidencie tromboembolických príhod pri podávaní nadroparínu počas systémovej chemoterapie. 4. Pacienti liečení talidomidom alebo lenalidomidom v kombinácii s chemoterapiou alebo dexametazónom majú pridané riziko trombózy a vyţadujú prevenciu (IIB). V skupine pacientov s mnohopočetným myelómom uţívajúcich talidomid alebo lenalidomid spolu s chemoterapiou alebo dexametazónom sa odporúča LMWH. 5. Existuje urgentná potreba výskumu nových lepších markerov rozvoja VTE u ambulantných onkologických pacientov.

4 Tabuľka č.2 Prediktívny model pre určenie rizika VTE asociovaného s chemoterapiou (podľa Khoranu, 2008) Charakteristika pacienta Skóre rizika veľmi vysoko rizikové nádory (ţalúdok, pankreas) 2 vysoko rizikové nádory (pľúca, lymfómy, gynekologické, močový mechúr, testikulárne) 1 počet trombocytov pred chemoterapiou 350x10 9 /l a viac 1 hladina hemoglobínu <100g/l alebo pouţitie ESA 1 počet leukocytov pred chemoterapiou 11x10 9 /l a viac 1 BMI 35 kg/m 2 a viac 1 Legenda: Vysoké riziko: 3 body, Stredné riziko: 1-2 body, Nízke riziko: 0 bodov 3. Aká je najvhodnejšia liečba u onkologických pacientov s dokázanou trombózou, aby sa predišlo recidíve VTE? Odporúčania: 1. LMWH je preferovaným postupom počas úvodných 5 10 dní antikoagulačnej liečby u onkologických pacientov s dokázanou VTE. 2. LMWH podávaný počas najmenej 6 mesiacov je preferovaným liečivom pri dlhodobej antikoagulačnej liečbe. Antagonisty vitamínu K s cieľovou hodnotou INR medzi 2-3 sú v dlhodobej antikoagulačnej liečbe akceptovateľné len vtedy, ak LMWH nie je dostupný. 3. Po 6 mesiacoch by sa mala zváţiť akákoľvek ďalšia antikoagulačná liečba u vybranej skupiny onkologických pacientov (pacienti s metastázami a pacienti dostávajúci chemoterapiu). Toto odporúčanie nie je podloţené dôkazmi z klinických štúdií. 4. Zavedenie kaválneho filtra je indikované len u pacientov s kontraindikáciou antikoagulačnej liečby a u pacientov s recidívou VTE aj napriek adekvátnej dlhodobej liečbe LMWH. 5. U pacientov s nádormi CNS sa antikoagulačná liečba odporúča u dokázaného VTE tak, ako sa opisuje u ostatných onkologických pacientov. Nevyhnutné je starostlivé monitorovanie na obmedzenie rizika hemoragických komplikácii. Antikoagulačnej liečbe by sa malo vyhnúť, ak je prítomné aktívne intrakraniálne krvácanie, tesne po zákroku a pri preexistujúcej hemoragickej diatéze, napr. trombocytopénia (trombocyty < /μl) alebo koagulopatia. 6. U starších pacientov sa antikoagulačná liečba odporúča pri dokázanom VTE ako je opísané u iných onkologických pacientov. Starostlivé monitorovanie a úpravy dávok sú nevyhnutné k predchádzaniu nadmernej antikoagulácie a ďalšieho zvyšovania rizika krvácania. Poznámka: Antikoagulačná liečba dostupnými prípravkami na prevenciu a liečbu VTE je u väčšiny pacientov preferovaným postupom. Avšak v individuálnych prípadoch môţu byť potrebné iné

5 terapeutické modality vrátane trombolýzy, trombembolektómie alebo zavedenia kaválneho filtra. Indikácie týchto postupov sú v zásade rovnaké ako u neonkologických pacientov. Monoterapia LMWH: LMWH podávaný počas 3-6 mesiacov je v prevencii recidívy VTE účinnejší ako antagonisty vitamínu K. Riziká liečby LMWH zahŕňajú krvácavé komplikácie a osteoporózu. Heparínom indukovaná trombocytopénia a klinicky relevantná osteoporóza sa vyskytujú vzácne. Optimálne by sa mala liečba subkutánnymi LMWH podávať po dobu minimálne 6 mesiacov. Akákoľvek ďalšia antikoagulačná liečba po 6 mesiacoch by sa mala zváţiť u vybraných onkologických pacientov akými sú pacienti s metastázami a pacienti dostávajúci chemoterapiu, pretoţe malignita je závaţný pretrvávajúci rizikový faktor recidívy VTE. Relatívne benefity a riziká pokračujúcej antikoagulačnej liečby LMWH dlhšej ako 6 mesiacov oproti prechodu na orálne antikoagulanciá zostávajú pri chýbaní údajov z klinických štúdií na klinickom posúdení. Recidíva VTE: U pacientov s recidívou VTE aj napriek adekvátnej antikoagulačnej liečbe prichádza do úvahy zmena antikoagulačného reţimu (LMWH, ak pacient dostával orálne antikoagulanciá) alebo zavedenie kaválneho filtra. U pacientov s pokročilým malígnym ochorením a zlou prognózou preţívania by sa malo zváţiť pokračovanie v účinnej antikoagulačnej liečbe za účelom prevencie recidívy VTE za predpokladu, ţe je to bezpečné. Intrakraniálne nádory: Onkologickí pacienti s intrakraniálnymi nádormi majú zvýšené riziko trombotických komplikácií. Antikoagulačná liečba je absolútne kontraindikovaná u pacientov s aktívnym intrakraniálnym krvácaním. Navyše, opatrnosť je potrebná u pacientov krátko po intrakraniálnom chirurgickom zákroku a u pacientov so zvýšeným rizikom pádov, preexistujúcou hemoragickou diatézou alebo zlou odpoveďou na medikamentóznu liečbu. Avšak prítomnosť intrakraniálneho nádoru alebo metastáz bez prítomnosti aktívneho krvácania nie je absolútnou kontraindikáciou pre antikoagulačnú liečbu. Je len málo údajov o bezpečnosti a účinnosti antitrombotickej liečby u pacientov s primárnymi alebo metastatickými nádormi mozgu, u ktorých sa súčasne vyvinie venózna trombóza. U pacientov s intrakraniálnymi nádormi UFH (nefrakcionovaný heparín) podávaný v upravenej dávke a warfarín efektívne zniţovali riziko VTE bez zvýšenia výskytu intrakraniálneho krvácania alebo smrti s minimom hlásených recidív trombózy. Starší pacienti: Starší pacienti majú často malignitu a trombózu súčasne, z čoho vyplýva ţe výskyt oboch ochorení vzrastá s vekom. Riziko smrti v dôsledku PE prevyšuje u starších pacientov incidenciu fatálneho krvácania v súvislosti s antikoagulačnou liečbou. POUŢITIE LMWH V PREDĹŢENEJ LIEČBE VENÓZNEHO TROMBOEMBOLIZMU U PACIENTOV S MALIGNITOU: a) dalteparín: liečba akútnej hlbokej venóznej trombózy a embólie do pľúc a predĺţená tromboprofylaxia u pacientov s nádorovým ochorením. 1. mesiac: dalteparín 1x denne 200 IU/kg telesnej hmotnosti s.c., celková denná dávka nesmie presiahnuť IU mesiac: dalteparín 1x denne v dávke pribliţne 150 IU/kg telesnej hmotnosti s.c.(tab.3).

6 Tabuľka č.3 Dalteparín v predĺženej liečbe VTE u pacientov s malignitou Telesná hmotnosť (kg) Jednorázové naplnené injekčné striekačky ( IU/ml) Dávka dalteparínu (IU) Redukovaná dávka dalteparínu (IU)* Priemerné zníženie dávky (v %) 56 0,3 ml ,4 ml ,5 ml ,6 ml ,72 ml * Zníţenie dávky dalteparínu pri trombocytopénii x 10 9 /l. 4. Mali by onkologickí pacienti na zlepšenie prežívania dostávať antikoagulanciá aj v prípade ak sú bez dokázateľného VTE? Odporúčania: 1. Doteraz sa jednoznačne nedokázal vplyv LMWH na zlepšenie preţívania onkologických pacientov bez dokázateľného VTE. 2. Onkologickí pacienti by mali byť povzbudzovaní k účasti na štúdiách, ktoré zhodnocujú význam antikoagulačnej liečby ako doplnku štandardnej protinádorovej liečby. Tabuľka č.4 Zhodnotenie rizikových faktorov Vek VTE v anamnéze Vrodený alebo získaný trombofilný stav Aktívne nádorové ochorenie Trauma Rozsiahly chirurgický zákrok Akútne alebo chronické ochorenie ktoré, si vyţaduje hospitalizáciu alebo pokoj na lôţku Centrálny venózny katéter/ i.v. katéter Kongestívne zlyhanie srdca Tehotenstvo Regionálna bulky disease s útlakom ciev Ovplyvniteľné rizikové faktory - Fajčenie - Obezita - Nedostatok pohybu/cvičenia

7 Farmakologické prípravky spojené so zvýšeným rizikom - Chemoterapia - Exogénna aplikácia estrogénov (substitučná hormonálna liečba, orálna antikoncepcia, Tamoxifen/Raloxifen, Dietilstilbestrol) - Talidomid/Lenalidomid Tabuľka č.5 Kontraindikácie profylaktickej alebo terapeutickej antikoagulačnej liečby Čerstvá anamnéza krvácania do CNS, intrakraniálna alebo spinálna lézia s vysokým rizikom krvácania Závaţné aktívne krvácanie: viac ako 2 transfúzne jednotky za 24 hod Chronické, klinicky signifikantné, merateľné krvácanie >48 hod Trombocytopénia ťaţkého stupňa (<50 000/μl) Závaţná trombocytopatia (urémia, medikácia, dysplastická hematopoéza) Čerstvá anamnéza rozsiahlej operácie s vysokým rizikom krvácania Koagulopatia - Abnormality koagulačných faktorov - Predĺţené hodnoty PT alebo aptt (s výnimkou lupusových inhibítorov) Spinálna anestézia/lumbálna punkcia Zvýšené riziko úrazu Použitá literatúra: 1. Agnelli G et al. on behalf on PROTECHT study. Nadroparin for the prevention of thromboembolic events in ambulatory patients with metastatic or locally advanced solid cancer receiving chemotherapy: a randomised, placebo-controlled double-blind study. The Lancet Oncol 2009; 10: Dogan OT et al. Antiangiogenic activities of bemiparin sodium, enoxaparin sodium, nadroparin calcium and tinzaparin sodium. Thromb Res 2011; 128: e29-e Fernandez PM et al. Unfractionated heparin (UFH) and a low molecular heparin (dalteparin) exhibit antiangiogenic effects using in vitro, ex vivo and in vivo angiogenesis models. Proc Amer Assoc Cancer Res 2003; 44: Geerts WH et al. Prevention of Venous Thromboembolism. The Seventh ACCP Conference on Antithrombotic and Thrombolytic Therapy. Chest 2004; 126: 338S-400S. 5. Geerts WH et al. Prevention of Venous Thromboembolism. American College of Chest Physicians Evidence-Based Clinical Practice Guidelines (8th Edition) Chest 2008; 133: 381S- 453S. 6. Hájek R, a spol. Diagnostika a léčba mnohočetného myelomu. Transfuze Hematol dnes 2009; 15 (Suppl.): Hettiarachchi RJ et al. Do heparins do more than just treat thrombosis? The influence of heparins on cancer spread. Thromb Haemost 1999; 82: Hull RD et al. Long-term low-molecular-weight heparin versus usual care in proximal-vein thrombosis patients with cancer. Am J Med 2006; 119:

8 9. Hutten BA et al. Incidence of recurrent thromboembolic and bleeding complications among patients with venous thromboembolism in relation to both malignancy and achieved international normalized ratio: a retrospective analysis. J Clin Oncol 2000; 8: Khorana AA et al. Development and validation of a predictive model for chemotherapyassociated thrombosis. Blood 2008; 111: Klerk CPW et al. The effect of low molecular weigt heparin on survival in patients with advanced malignancy. J Clin Oncol 2005; 23: Langner AL et al. The effect of low-molecular-weight heparin on cancer survival. A systematic review and meta-analysis of randomized trial. J Thromb and Haemost 2007; 5: Lee AYY et al. Randomized comparison of low molecular weight heparin and coumarin derivates on the survival of patients with cancer and venous thromboembolism. J Clin Oncol 2005; 23: Lee AYY et al. Randomized Comparison of Low-Molecular-Weight Heparin versus Oral Anticoagulant Therapy for the Prevention of Recurrent Venous Thromboembolism in Patient with Cancer (CLOT) Investigators. Low-molecular-weight heparin versus a coumarin for the prevention of recurrent venous thromboembolism in patients with cancer. N Eng J Med 2003; 349: Lee AYY et al. Venous thromboembolism and cancer: risks and outcomes. Circulation 2003; 107: I-17-I Lyman GH et al. American Society of Clinical Oncology Guideline: recommendations for venous thromboembolism prophylaxis and treatment in patients with cancer. J Clin Oncol 2007; 25: Mandala M et al. Management of venous thromboembolism (VTE) in cancer patients: ESMO Clinical Practice Guidelines. Ann Oncol 2011; 22 (Suppl.6): vi85-vi Maraveyas A, et al. Gemcitabine with or without prophylactic weight-adjusted dalteparin in patients with advanced or metastatic pancreatic cancer (APC): a multicentre, randomised phase IIB trial (the UK FRAGEM study). Proceedings ECCO abstract Eur J Cancer 2009; 7: Mark NL et al. Hemorhagic Complications of Anticoagulant Treatment The Seventh ACCP Conference on Antithrombotic and Thrombolytic Therapy. CHEST 2004; 126: 287S-310S. 20. Norrby K et al. Dalteparin, a low-molecular-weight heparin, promotes angiogenesis mediated by heparin binding VEGF-A in vivo. APMIS 2010; 118 (12): Palumbo A et al. Aspirin, warfarin, or enoxaparin thromboprophylaxis in patients with multiple myeloma treated with thalidomide: a Phase III, open-label, randomized trial. J Clin Oncol 2011; 29: Prandoni P et al. Recurrent venous thromboembolism and bleeding complications during anticoagulant treatment in patients with cancer and venous thrombosis. Blood 2002; 100: Riess H, et al. A prospective, randomized trial of simultaneous pancreatic cancer treatment with enoxaparin and chemotherapy: final results of the CONKO 004. Proceedings ASCO abstract J Clin Oncol 2010; 28: 15S. 24. Sallah S et al. Venous thrombosis in patients with solid tumors: determination of frequency and characteristics. Thromb Haemost 2002; 87: Thodiyil PA et al. Variation in relative risk of venous thromboembolism in different cancer. Thromb Haemost 2002; 87: Odporúčania boli schválené SSHT dňa

PRIMARY THROMBOPROPHYLAXIS IN AMBULATORY CANCER PATIENTS: CURRENT GUIDELINES

PRIMARY THROMBOPROPHYLAXIS IN AMBULATORY CANCER PATIENTS: CURRENT GUIDELINES PRIMARY THROMBOPROPHYLAXIS IN AMBULATORY CANCER PATIENTS: CURRENT GUIDELINES Mario Mandalà, MD Unit of Clinical Research Department of Oncology and Haematology Papa Giovanni XXIII Hospital Cancer Center

More information

Odporúčania odborných spoločností Zuzana Pribulová

Odporúčania odborných spoločností Zuzana Pribulová Odporúčania odborných spoločností Zuzana Pribulová Mnohé odborné spoločnosti sa zaoberajú prevenciou a liečbou VTE IUA (International Union of Angiology), 2007 ASCO (American Society of Clinical Oncology),

More information

THROMBOPROPHYLAXIS IN CANCER PATIENTS

THROMBOPROPHYLAXIS IN CANCER PATIENTS CANCER ASSOCIATED THROMBOSIS THROMBOPROPHYLAXIS IN CANCER PATIENTS Cancer is an important risk factor for venous thromboembolism (VTE). Research has shown that 4-20% of 1 patients with cancer experience

More information

Onkologický pacient a riziko vzniku venózneho tromboembolizmu (VTE) MUDr. Viliam Bugáň

Onkologický pacient a riziko vzniku venózneho tromboembolizmu (VTE) MUDr. Viliam Bugáň Onkologický pacient a riziko vzniku venózneho tromboembolizmu (VTE) MUDr. Viliam Bugáň V EU v nasledujúcich 30 minútach: 3 4 5 31 V dôsledku VTE zomrie v EU viac ako 2-násobok súčtu obetí: dopravných nehôd,

More information

In the Clinic: Annals Sweta Kakaraparthi 1/23/15

In the Clinic: Annals Sweta Kakaraparthi 1/23/15 In the Clinic: Annals Sweta Kakaraparthi 1/23/15 Case Scenerio 56 year old female with breast cancer presents to the clinic for her 3 month followup! She is concerned about blood clots and asks you about

More information

The risk of venous thromboembolism is four to seven times as

The risk of venous thromboembolism is four to seven times as review article Dan L. Longo, M.D., Editor Prophylaxis against Venous Thromboembolism in Ambulatory Patients with Cancer Jean M. Connors, M.D. The risk of venous thromboembolism is four to seven times as

More information

Dávkovanie. Profylaxia a liečba. * HŽT - hĺbková žilová trombóza PE - pľúcna embólia

Dávkovanie. Profylaxia a liečba. * HŽT - hĺbková žilová trombóza PE - pľúcna embólia Dávkovanie Profylaxia a liečba HŽT a PE* * HŽT - hĺbková žilová trombóza PE - pľúcna embólia Profylaxia HŽT a PE 1 všeobecná chirurgia ortopédia náhrada bedrového kĺbu Profylaxia s.c. Vysoké riziko* večer

More information

Are guidelines for anticoagulation useful in cancer patients?

Are guidelines for anticoagulation useful in cancer patients? Session 3 Striking a Balance Between Bleeding and the Risk of Thrombosis in Cancer Patients Are guidelines for anticoagulation useful in cancer patients? Sebastian Szmit Department of Pulmonary Circulation

More information

Cancer Associated Thrombosis: six months and beyond. Farzana Haque Hull York Medical School

Cancer Associated Thrombosis: six months and beyond. Farzana Haque Hull York Medical School Cancer Associated Thrombosis: six months and beyond Farzana Haque Hull York Medical School Disclosure I have no disclosure The Challenge of Anticoagulation in Patients with Venous Thromboembolism and Cancer

More information

CANCER ASSOCIATED THROMBOSIS. Pankaj Handa Department of General Medicine Tan Tock Seng Hospital

CANCER ASSOCIATED THROMBOSIS. Pankaj Handa Department of General Medicine Tan Tock Seng Hospital CANCER ASSOCIATED THROMBOSIS Pankaj Handa Department of General Medicine Tan Tock Seng Hospital My Talk Today 1.Introduction 2. Are All Cancer Patients at Risk of VTE? 3. Should All VTE Patients Be Screened

More information

DVT PROPHYLAXIS IN HOSPITALIZED MEDICAL PATIENTS SAURABH MAJI SR (PULMONARY,MEDICINE)

DVT PROPHYLAXIS IN HOSPITALIZED MEDICAL PATIENTS SAURABH MAJI SR (PULMONARY,MEDICINE) DVT PROPHYLAXIS IN HOSPITALIZED MEDICAL PATIENTS SAURABH MAJI SR (PULMONARY,MEDICINE) Introduction VTE (DVT/PE) is an important complication in hospitalized patients Hospitalization for acute medical illness

More information

Venous Thrombo-Embolism. John de Vos Consultant Haematologist RSCH

Venous Thrombo-Embolism. John de Vos Consultant Haematologist RSCH Venous Thrombo-Embolism John de Vos Consultant Haematologist RSCH overview The statistics Pathogenesis Prophylaxis Treatment Agent Duration Incidental VTE Recurrence of VTE IVC filters CVC related thrombosis

More information

incidence of cancer-associated thrombosis (CAT) is further increased by additional risk factors such as chemotherapeutic 2

incidence of cancer-associated thrombosis (CAT) is further increased by additional risk factors such as chemotherapeutic 2 CANCER ASSOCIATED THROMBOSIS TREATMENT Patients with cancer are at a greater risk of developing venous thromboembolism than non-cancer patients, partly due to the ability of tumour cells to activate the

More information

Prečo pouţiť rivaroxaban v liečbe HŢT? MUDr. Ivan Čupka

Prečo pouţiť rivaroxaban v liečbe HŢT? MUDr. Ivan Čupka Prečo pouţiť rivaroxaban v liečbe HŢT? MUDr. Ivan Čupka HŢT Hlboká ţilová trombóza L.SK.MA.02.2016.1974 Potenciálny konflikt záujmov MUDr. Ivan Čupka Konzultant farmaceutických spoločností Člen Advisory

More information

Cancer and the Heparins

Cancer and the Heparins Cancer and the Heparins Wim P Ceelen, MD, PhD, FACS Department of GI Surgery - UZ Gent Senior Clinical Researcher - FWO Overview Mechanisms of cancer induced thrombosis Guidelines for prevention and treatment

More information

Patients with cancer are at a greater risk of developing venous thromboembolism than non-cancer patients, partly due to the 1

Patients with cancer are at a greater risk of developing venous thromboembolism than non-cancer patients, partly due to the 1 CANCER ASSOCIATED THROMBOSIS TREATMENT Patients with cancer are at a greater risk of developing venous thromboembolism than non-cancer patients, partly due to the 1 ability of tumour cells to activate

More information

Clinical practice guidelines for prophylaxis of venous thomboembolism in cancer patients

Clinical practice guidelines for prophylaxis of venous thomboembolism in cancer patients 618 Theme Issue Article Clinical practice guidelines for prophylaxis of venous thomboembolism in cancer patients Corinne Frere 1 ; Dominique Farge 2 1 Assistance Publique Hôpitaux de Marseille, Timone

More information

Antikoagulačná liečba venózneho tromboembolizmu v špecifických situáciách

Antikoagulačná liečba venózneho tromboembolizmu v špecifických situáciách Antikoagulačná liečba venózneho tromboembolizmu v špecifických situáciách Juraj Maďarič Klinika kardiológie a angiológie NÚSCH, a LF SZU Bratislava Agenda Onkologickí pacienti Renálna insuficiencia Gravidita

More information

Is There a Role for Prophylaxis in Cancer Patients During Therapy?

Is There a Role for Prophylaxis in Cancer Patients During Therapy? Victor F. Tapson, MD, FCCP, FRCP Professor of Medicine Director, Center for Pulmonary Vascular Disease Division of Pulmonary and Critical Care Duke University Medical Center Durham, N.C. USA Is There a

More information

Venous Thromboembolism (VTE) in Myeloma. Christine Chen May 2017

Venous Thromboembolism (VTE) in Myeloma. Christine Chen May 2017 Venous Thromboembolism (VTE) in Myeloma Christine Chen May 2017 Objectives 1. Review the magnitude of the problem and why myeloma patients are at risk of VTE 2. Discuss thromboprophylaxis approaches in

More information

Diagnostika a liečba relabovaného a refraktérneho DLBCL

Diagnostika a liečba relabovaného a refraktérneho DLBCL Diagnostika a liečba relabovaného a refraktérneho DLBCL Miriam Ladická Národný onkologický ústav Vysoká účinnosť Akceptovateľná Liečba ochorenia toxicita Minimálne neskoré NÚ cca 1/3 pacientov s DLBCL

More information

DEEP VEIN THROMBOSIS (DVT): TREATMENT

DEEP VEIN THROMBOSIS (DVT): TREATMENT DEEP VEIN THROMBOSIS (DVT): TREATMENT OBJECTIVE: To provide an evidence-based approach to treatment of patients presenting with deep vein thrombosis (DVT). BACKGROUND: An estimated 45,000 patients in Canada

More information

New Hope for VTE Burden in Ambulatory Cancer Patients

New Hope for VTE Burden in Ambulatory Cancer Patients New Hope for VTE Burden in Ambulatory Cancer Patients Essam Abo-El-Nazar MS, FRCS Consultant Liver Surgeon King Fahd Hospital Jeddah-KSA Prof. of Surgery Imperial College London-UK My talk today What is

More information

Thromboprophylaxis for medical patients with cancer: what do the guidelines say?

Thromboprophylaxis for medical patients with cancer: what do the guidelines say? ith Thromboprophylaxis for medical patients with cancer: what do the guidelines say? Practice Points Hospitalized medically ill cancer patients should receive parenteral thromboprophylaxis for the duration

More information

La terapia del TEV nel paziente oncologico nell'era dei DOAC

La terapia del TEV nel paziente oncologico nell'era dei DOAC XXVI CONGRESSO NAZIONALE FCSA Bologna, 5-7 Novembre 2015 Tromboembolismo venoso La terapia del TEV nel paziente oncologico nell'era dei DOAC ANNA FALANGA Immunoematologia e Medicina Trasfusionale e Centro

More information

Report dei gruppi di lavoro >> [ Trombosi e cancro ]

Report dei gruppi di lavoro >> [ Trombosi e cancro ] Report dei gruppi di lavoro >> [ Trombosi e cancro ] Relatori: A. FALANGA, M. MARCHETTI 27-28 ottobre 2008 Borgo S. Luigi Monteriggioni (Siena) Trombosi e cancro - Copyright FSE 1 Gruppo di lavoro 2 [

More information

Cancer and Thrombosis

Cancer and Thrombosis Cancer and Thrombosis The close relationship between venous thromboembolism and cancer has been known since at least the 19th century by Armand Trousseau. Thrombosis is a major cause of morbidity and mortality

More information

Prophylaxie primaire sur le patient ambulatoire. Marc Carrier

Prophylaxie primaire sur le patient ambulatoire. Marc Carrier Prophylaxie primaire sur le patient ambulatoire Marc Carrier Marc Carrier In compliance with COI policy, SSVQ requires the following disclosures to the session audience: Research Support/P.I. Employee

More information

Anticoagulation for prevention of venous thromboembolism

Anticoagulation for prevention of venous thromboembolism Anticoagulation for prevention of venous thromboembolism Original article by: Michael Tam Note: updated in June 2009 with the eighth edition (from the seventh) evidence-based clinical practice guidelines

More information

Venous Thromboembolism in Cancer: Role of LMWH and Optimal Duration of Therapy

Venous Thromboembolism in Cancer: Role of LMWH and Optimal Duration of Therapy Venous Thromboembolism in Cancer: Role of LMWH and Optimal Duration of Therapy Craig M Kessler, MD MACP Lombardi Comprehensive Care Center Georgetown University Medical Center Washington, DC COI Financial

More information

Low-Molecular-Weight Heparin and Survival in Patients With Malignant Disease

Low-Molecular-Weight Heparin and Survival in Patients With Malignant Disease Initial observations suggest that LMWH therapy may improve survival in patients with advanced malignancy, but further study is needed to confirm its efficacy. Jacky Tiplady. Terry s Canoe. Photograph.

More information

VTE Management in Oncology Patients

VTE Management in Oncology Patients VTE Management in Oncology Patients October 24, 2014 Dr. Rufaro Chitsike MD MMed Haem, FCPath(Haem), Cert Clin(Haem) St. John s, Newfoundland Dr. Mary DeCarolis (Moderator) MD, GPO Housekeeping Sign the

More information

Abstract. Background. Methods

Abstract. Background. Methods Abstract Background Malignancy is a major risk factor for developing venous thromboembolism (VTE), and thus cancer patients are at high risk for deep vein thrombosis (DVT) and/or pulmonary embolism (PE).

More information

GLIOMA - VENOUS THROMBOEMBOLISM. Miguel Navarro. Hospital Universitario de Salamanca-IBSAL

GLIOMA - VENOUS THROMBOEMBOLISM. Miguel Navarro. Hospital Universitario de Salamanca-IBSAL GLIOMA - VENOUS THROMBOEMBOLISM Miguel Navarro. Hospital Universitario de Salamanca-IBSAL GLIOMA - VTE GLIOMA - VTE The two string problem Substantial risk for developing VTE Concern antithrombotic agents

More information

Peter Kubisz, Ján Staško, Daniela Kotuličová Národné centrum hemostázy a trombózy, Klinika hematológie a transfuziológie JLF UK a MFN, Martin

Peter Kubisz, Ján Staško, Daniela Kotuličová Národné centrum hemostázy a trombózy, Klinika hematológie a transfuziológie JLF UK a MFN, Martin NOVÉ MOŽNOSTI PREVENCIE A LIEČBY VENÓZNEHO TROMBOEMBOLIZMU PRI ARTROPLASTIKE KOLENA A BEDRA V ORTOPEDICKEJ CHIRURGII Peter Kubisz, Ján Staško, Daniela Kotuličová Národné centrum hemostázy a trombózy, Klinika

More information

Management of cancer-associated venous thrombosis

Management of cancer-associated venous thrombosis REVIEW Management of cancer-associated venous thrombosis Ozlem Er 1 Leo Zacharski 2 1 Department of Medical Oncology, Erciyes University Medical Faculty, Kayseri, Turkey; 2 Department of Medicine, Dartmouth

More information

RISK FACTORS. Cancer type. Cancer stage

RISK FACTORS. Cancer type. Cancer stage CANCER ASSOCIATED THROMBOSIS RISK FACTORS The link between cancer and thrombosis is well established, with malignancy recognised as the most important individual risk factor for venous thromboembolism

More information

Scylla a Charibdis: riziká

Scylla a Charibdis: riziká Scylla a Charibdis: riziká tromboembolizmu a krvácania Ako bezpečne kormidlovať liečbu NOAK u fragilných pacientov s nevalvulárnou fibriláciou predsiení a žilovou tromboembolickou chorobou? doc. MUDr.

More information

Objectives. Venous Thromboembolism (VTE) Prophylaxis. Case VTE WHY DO IT? Question: Who Is At Risk?

Objectives. Venous Thromboembolism (VTE) Prophylaxis. Case VTE WHY DO IT? Question: Who Is At Risk? Objectives Venous Thromboembolism (VTE) Prophylaxis Rishi Garg, MD Department of Medicine Identify patients at risk for VTE Options for VTE prophylaxis Current Recommendations (based on The Seventh ACCP

More information

New Strategies and New Data- Beyond Guidelines

New Strategies and New Data- Beyond Guidelines New Strategies and New Data- Beyond Guidelines Anthony Maraveyas GESCAT Lisbon 13 th October 2018 G.MA.GM.XA.12.2017.1962 Conflict of Interest Statement 2 u Research Support: Bayer, Boehringer Ingelheim,

More information

J Clin Oncol 31: by American Society of Clinical Oncology INTRODUCTION

J Clin Oncol 31: by American Society of Clinical Oncology INTRODUCTION VOLUME 31 NUMBER 17 JUNE 10 2013 JOURNAL OF CLINICAL ONCOLOGY A S C O S P E C I A L A R T I C L E Gary H. Lyman, Nicole M. Kuderer, and Jeffrey M. Clarke, Duke University and Duke Cancer Institute, Durham;

More information

Nízkomolekulové heparíny

Nízkomolekulové heparíny Nízkomolekulové heparíny Prof. MUDr. Jan Kvasnička, DrSc. Trombotické centrum, Ústav lékařské biochemie a laboratorní diagnostiky VFN, Praha Súhrn Kvasnička J. Nízkomolekulové heparíny. Farmakoterapia

More information

Nové znenie informácií o lieku výňatky z odporúčaní výboru PRAC týkajúcich sa signálov

Nové znenie informácií o lieku výňatky z odporúčaní výboru PRAC týkajúcich sa signálov 25 January 2018 EMA/PRAC/35594/2018 Corr 1 Pharmacovigilance Risk Assessment Committee (PRAC) Nové znenie informácií o lieku výňatky z odporúčaní výboru PRAC týkajúcich sa signálov Prijaté na zasadnutí

More information

Kde uskutočniť testy na prítomnosť trombofilného stavu:

Kde uskutočniť testy na prítomnosť trombofilného stavu: 54 Hlavná téma Trombofilné stavy MUDr. Lucia Stančiaková, PhD., MUDr. Miroslava Dobrotová, PhD., MUDr. Pavol Hollý, PhD., RNDr. Jela Ivanková, MUDr. Ivana Plameňová, PhD., prof. MUDr. Ján Staško, PhD.,

More information

Challenges in Anticoagulation and Thromboembolism

Challenges in Anticoagulation and Thromboembolism Challenges in Anticoagulation and Thromboembolism Ethan Cumbler M.D. Assistant Professor of Medicine Hospitalist Medicine Section University of Colorado Denver May 2010 No Conflicts of Interest Objectives

More information

Cancer-associated thrombosis: updates and controversies

Cancer-associated thrombosis: updates and controversies THROMBOSIS IN CHALLENGING POPULATIONS Cancer-associated thrombosis: updates and controversies Alok A. Khorana James P. Wilmot Cancer Center and Department of Medicine, University of Rochester, Rochester,

More information

Duration of Anticoagulant Therapy. Linda R. Kelly PharmD, PhC, CACP September 17, 2016

Duration of Anticoagulant Therapy. Linda R. Kelly PharmD, PhC, CACP September 17, 2016 Duration of Anticoagulant Therapy Linda R. Kelly PharmD, PhC, CACP September 17, 2016 Conflicts of Interest No conflicts of interest to report Objectives At the end of the program participants will be

More information

Focus: l embolia polmonare Per quanto la terapia anticoagulante orale? Giulia Magnani 27 Gennaio, 2018

Focus: l embolia polmonare Per quanto la terapia anticoagulante orale? Giulia Magnani 27 Gennaio, 2018 Focus: l embolia polmonare Per quanto la terapia anticoagulante orale? Giulia Magnani 27 Gennaio, 2018 NO DISCLOSURE Pulmonary Embolism Venous thromboembolism (VT) is the third most common cause of cardiovascular

More information

Anticoagulation in Special populations. Ng Heng Joo Department of Haematology Singapore General Hospital

Anticoagulation in Special populations. Ng Heng Joo Department of Haematology Singapore General Hospital Anticoagulation in Special populations Ng Heng Joo Department of Haematology Singapore General Hospital roymatheson.com Objectives Safer anticoagulation for The elderly Chronic kidney disease Obese patients

More information

Venous thrombosis in the patient with cancer

Venous thrombosis in the patient with cancer Venous thrombosis in the patient with cancer Wessels PF, MBChB MMed, CertClin Hematology(CMSA) Private Practice, LCM Hospital, Pretoria, and Consultant, Ampath Laboratories Part-Time Consultant, Department

More information

Cancer-associated thrombosis: prevention and treatment

Cancer-associated thrombosis: prevention and treatment CANCER-ASSOCIATED THROMBOSIS MEDICAL ONCOLOGY Cancer-associated thrombosis: prevention and treatment K.M.J. Brose MD* and A.Y.Y. Lee MD MSc ABSTRACT Patients with cancer are at high risk to develop venous

More information

European Journal of Internal Medicine

European Journal of Internal Medicine European Journal of Internal Medicine 2 (2013) 33 39 Contents lists available at SciVerse ScienceDirect European Journal of Internal Medicine journal homepage: www.elsevier.com/locate/ejim Original article

More information

Factor Xa Inhibition in the Management of Venous Thromboembolism: Important Safety Information. Important Safety Information (cont d)

Factor Xa Inhibition in the Management of Venous Thromboembolism: Important Safety Information. Important Safety Information (cont d) Factor Xa Inhibition in the Management of Venous Thromboembolism: The Role of Fondaparinux WARNING: SPINAL/EPIDURAL HEMATOMAS Epidural or spinal hematomas may occur in patients who are anticoagulated with

More information

VENOUS THROMBOEMBOLISM, CANCER AND CKD ANOTHER TRIAD TO MANAGE

VENOUS THROMBOEMBOLISM, CANCER AND CKD ANOTHER TRIAD TO MANAGE VENOUS THROMBOEMBOLISM, CANCER AND CKD ANOTHER TRIAD TO MANAGE I. ELALAMY Service d Hématologie Biologique HOPITAL TENON PARIS INSERM UMR U938 DISCLOSURES Conferences Clinical Studies Board Sanofi X X

More information

Antikoagulačná liečba u pacientov s fibriláciou predsiení

Antikoagulačná liečba u pacientov s fibriláciou predsiení rehľadové články 55 ntikoagulačná liečba u pacientov s fibriláciou predsiení Doc. MUDr. Ján Kmec, hd., MH Kardiocentrum FNs J.. Reimana a FZO U v rešove Fibrilácia predsiení (F) je častou arytmiou, ktorej

More information

Vplyv rizikových faktorov trombózy na výskyt trombotických komplikácií u pacientov s esenciálnou trombocytémiou

Vplyv rizikových faktorov trombózy na výskyt trombotických komplikácií u pacientov s esenciálnou trombocytémiou 116 Pôvodné články & kazuistiky Vplyv rizikových faktorov trombózy na výskyt trombotických komplikácií u pacientov s esenciálnou trombocytémiou Prof. MUDr. Mikuláš Hrubiško, CSc. 1, 2, prof. MUDr. Elena

More information

Cancer Associated Thrombosis Review and Update. Family Practice Oncology CME Day November 21 st 2015 Erica Peterson

Cancer Associated Thrombosis Review and Update. Family Practice Oncology CME Day November 21 st 2015 Erica Peterson Cancer Associated Thrombosis Review and Update Family Practice Oncology CME Day November 21 st 2015 Erica Peterson Disclosures No conflicts of interest to declare Objectives To review evidence in cancer-associated

More information

10/8/2012. Disclosures. Making Sense of AT9: Review of the 2012 ACCP Antithrombotic Guidelines. Goals and Objectives. Outline

10/8/2012. Disclosures. Making Sense of AT9: Review of the 2012 ACCP Antithrombotic Guidelines. Goals and Objectives. Outline Disclosures Making Sense of AT9: Review of the 2012 ACCP Antithrombotic Guidelines No relevant conflicts of interest related to the topic presented. Cyndy Brocklebank, PharmD, CDE Chronic Disease Management

More information

Akútne koronárne syndrómy

Akútne koronárne syndrómy Braunwald E et al. J Am Coll Cardiol 2000;36:970 1062. Akútne koronárne syndrómy Akútny koronárny syndróm Bez elevácie ST segm. Elevácia ST segm. IM bez elevácie ST Nestabilná AP Infarkt myokardu bez Q

More information

Epidemiology of Thrombosis in Patients with Malignancy. Cancer and Venous Thromboembolism. Chew HK, Arch Int Med, Feb Blom et al, JAMA, Feb 2005

Epidemiology of Thrombosis in Patients with Malignancy. Cancer and Venous Thromboembolism. Chew HK, Arch Int Med, Feb Blom et al, JAMA, Feb 2005 Cancer and Venous Thromboembolism Objectives 1. Epidemiology of thrombosis in patients with malignancy 2. Anticancer agents and thrombosis 3. Current treatment protocols at UHN 4. Prevention of DVT 5.

More information

Anticoagulation in Special populations. Ng Heng Joo Department of Haematology Singapore General Hospital

Anticoagulation in Special populations. Ng Heng Joo Department of Haematology Singapore General Hospital Anticoagulation in Special populations Ng Heng Joo Department of Haematology Singapore General Hospital roymatheson.com Objectives Safer anticoagulation for The elderly Chronic kidney disease Obese patients

More information

VTE PROPHYLAXIS IN ONCOLOGY OUTPATIENTS

VTE PROPHYLAXIS IN ONCOLOGY OUTPATIENTS SHARED CARE GUIDELINES VTE PROPHYLAXIS IN ONCOLOGY OUTPATIENTS Steering Committee Marc Carrier, MD, M.Sc., FRCP(C) Jay Easaw, MD, PhD, FRCP(C) Sudeep Shivakumar, MD, M.Sc., FRCP(C) Oncologists Scott Berry,

More information

Prevention and management of venous thromboembolism M. AAPRO

Prevention and management of venous thromboembolism M. AAPRO Prevention and management of venous thromboembolism M. AAPRO Thromboprophylaxisof DVT and PE in AmbulatoryCancerPatients Zurich, February 2017 M. AAPRO Based on a lesson in April 2016 by M. DICATO M.D.,

More information

Klinické skúsenosti s VELCADE v liečbe chorých s mnohopočetným myelómom v SR Elena Tóthová, Košice, KHaOH LF UPJS a FNLP

Klinické skúsenosti s VELCADE v liečbe chorých s mnohopočetným myelómom v SR Elena Tóthová, Košice, KHaOH LF UPJS a FNLP Klinické skúsenosti s VELCADE v liečbe chorých s mnohopočetným myelómom v SR Elena Tóthová, Košice, KHaOH LF UPJS a FNLP Fáza I a II trialov u mnohopočetného myelómu Myelómové bunky sú závislé na transkripcii

More information

Profilassi e trattamento del tromboembolismo venoso nei pazienti con neoplasia: le nuove linee guida

Profilassi e trattamento del tromboembolismo venoso nei pazienti con neoplasia: le nuove linee guida Profilassi e trattamento del tromboembolismo venoso nei pazienti con neoplasia: le nuove linee guida Anna Falanga Dipartimento di Medicina Trasfusionale ed Ematologia Centro Trombosi ed Emostasi Ospedale

More information

DOACs in CAT. Fellow: Shweta Jain, MD Faculty Discussant: David Garcia, MD

DOACs in CAT. Fellow: Shweta Jain, MD Faculty Discussant: David Garcia, MD DOACs in CAT Fellow: Shweta Jain, MD Faculty Discussant: David Garcia, MD Case 65 year old post menopausal female Left breast lesion Oct 2015 Biopsy Invasive ductal carcinoma Lumpectomy with SNB- pt1cno

More information

New Oral Anticoagulants Prevention and Treatment of DVT and PE

New Oral Anticoagulants Prevention and Treatment of DVT and PE New Oral Anticoagulants Prevention and Treatment of DVT and PE Grigoris T Gerotziafas Groupe de Thrombose Equipe de recherche ER2UPMC Interactions cellulaires tumorales et leur environnement et réponses

More information

Primary prophylaxis for venous thromboembolism in ambulatory cancer patients receiving chemotherapy (Review)

Primary prophylaxis for venous thromboembolism in ambulatory cancer patients receiving chemotherapy (Review) Primary prophylaxis for venous thromboembolism in ambulatory cancer patients receiving chemotherapy (Review) Di Nisio M, Porreca E, Otten HM, Rutjes AWS source: https://doi.org/10.7892/boris.59961 downloaded:

More information

Low Molecular Weight Heparin for Prevention and Treatment of Venous Thromboembolic Disorders

Low Molecular Weight Heparin for Prevention and Treatment of Venous Thromboembolic Disorders SURGICAL GRAND ROUNDS March 17 th, 2007 Low Molecular Weight Heparin for Prevention and Treatment of Venous Thromboembolic Disorders Guillermo Escobar, M.D. LMWH vs UFH Jayer s sales pitch: FALSE LMW is

More information

Duration of anticoagulation

Duration of anticoagulation Duration of anticoagulation P. Fontana Service d angiologie et d hémostase Hôpitaux Universitaires de Genève Pomeriggio formativo in coagulazione, Bellinzona, 19.10.2017 Conflict of interest AstraZeneca,

More information

Cancer Associated Thrombosis

Cancer Associated Thrombosis Cancer Associated Thrombosis Can we use DOACs? D R. C Y N T H I A W U MD F R C P ( C ) D I V I S I O N O F H E M A T O L O G Y F A M I L Y P H Y S I C I A N S A N D C A N C E R C O N T R O L A P R I L

More information

Aspirin as Venous Thromboprophylaxis

Aspirin as Venous Thromboprophylaxis Canadian Society of Internal Medicine Nov 2, 2017 Aspirin as Venous Thromboprophylaxis Bill Geerts, MD, FRCPC Thromboembolism Consultant, Sunnybrook HSC Professor of Medicine, University of Toronto Disclosures

More information

General. Recommendations. Guideline Title. Bibliographic Source(s) Guideline Status. Major Recommendations

General. Recommendations. Guideline Title. Bibliographic Source(s) Guideline Status. Major Recommendations General Guideline Title Prevention of deep vein thrombosis and pulmonary embolism. Bibliographic Source(s) American College of Obstetricians and Gynecologists (ACOG). Prevention of deep vein thrombosis

More information

Frequently Asked Questions about Cancer Associated Thrombosis

Frequently Asked Questions about Cancer Associated Thrombosis + Frequently Asked Questions about Cancer Associated Thrombosis Atlantic Canada Oncology Group Annual Meeting June 13 th, 2015 Sudeep Shivakumar, Dalhousie University + Conflict of Interest Disclosures

More information

Early Ambulation Reduces the Risk of Venous Thromboembolism After Total Knee Replacement. Marilyn Szekendi, PhD, RN

Early Ambulation Reduces the Risk of Venous Thromboembolism After Total Knee Replacement. Marilyn Szekendi, PhD, RN Early Ambulation Reduces the Risk of Venous Thromboembolism After Total Knee Replacement Marilyn Szekendi, PhD, RN ANA 7 th Annual Nursing Quality Conference, February 2013 Research Team Banafsheh Sadeghi,

More information

PROGNOSIS AND SURVIVAL

PROGNOSIS AND SURVIVAL CANCER ASSOCIATED THROMBOSIS PROGNOSIS AND SURVIVAL Since French internist Armand Trousseau reported the occurrence of mysterious thrombotic disorders in cancer patients in the mid-19th century, the link

More information

Management of Cancer Associated Thrombosis (CAT) where data is lacking. Tim Nokes Haematologist, Derriford Hospital, Plymouth

Management of Cancer Associated Thrombosis (CAT) where data is lacking. Tim Nokes Haematologist, Derriford Hospital, Plymouth Management of Cancer Associated Thrombosis (CAT) where data is lacking Tim Nokes Haematologist, Derriford Hospital, Plymouth Contents Overview of the statistics and aetiology for Cancer Associated Thrombosis

More information

Indications of Anticoagulants; Which Agent to Use for Your Patient? Marc Carrier MD MSc FRCPC Thrombosis Program Ottawa Hospital Research Institute

Indications of Anticoagulants; Which Agent to Use for Your Patient? Marc Carrier MD MSc FRCPC Thrombosis Program Ottawa Hospital Research Institute Indications of Anticoagulants; Which Agent to Use for Your Patient? Marc Carrier MD MSc FRCPC Thrombosis Program Ottawa Hospital Research Institute Disclosures Research Support/P.I. Employee Leo Pharma

More information

AN AUDIT: THROMBOPROPHYLAXIS FOR TOTAL HIP REPLACEMENT PATIENTS AT NORTHWICK PARK AND CENTRAL MIDDLESEX HOSPITALS

AN AUDIT: THROMBOPROPHYLAXIS FOR TOTAL HIP REPLACEMENT PATIENTS AT NORTHWICK PARK AND CENTRAL MIDDLESEX HOSPITALS The West London Medical Journal 2010 Vol 2 No 4 pp 19-24 AN AUDIT: THROMBOPROPHYLAXIS FOR TOTAL HIP REPLACEMENT PATIENTS AT NORTHWICK PARK AND CENTRAL MIDDLESEX HOSPITALS Soneji ND Agni NR Acharya MN Anjari

More information

Management of Cancer Associated VTE

Management of Cancer Associated VTE Management of Cancer Associated VTE Jean M. Connors, MD 2017 Master Class Course Anticoagulation Management Services BWH/DFCI Hemostatic Antithrombotic Stewardship BWH Assistant Professor of Medicine HMS

More information

Obesity, renal failure, HIT: which anticoagulant to use?

Obesity, renal failure, HIT: which anticoagulant to use? Obesity, renal failure, HIT: which anticoagulant to use? Mark Crowther with thanks to Dr David Garcia and others. This Photo by Unknown Author is licensed under CC BY-SA 1 2 Drug choices The DOACs have

More information

TRANSPARENCY COMMITTEE OPINION. 18 April 2007

TRANSPARENCY COMMITTEE OPINION. 18 April 2007 The legally binding text is the original French version TRANSPARENCY COMMITTEE OPINION 18 April 2007 ARIXTRA 2.5 mg/0.5 ml, solution for injection in prefilled syringe Pack of 2 (CIP: 359 225-4) Pack of

More information

Once-Daily, Oral LIXIANA (edoxaban) Met Primary Endpoint in Investigational Hokusai-VTE CANCER Study

Once-Daily, Oral LIXIANA (edoxaban) Met Primary Endpoint in Investigational Hokusai-VTE CANCER Study Once-Daily, Oral LIXIANA (edoxaban) Met Primary Endpoint in Investigational Hokusai-VTE CANCER Study Hokusai-VTE CANCER study is a phase 3b, prospective, randomised, open-label, blind end-point (PROBE)

More information

Updates in venous thromboembolism. Cecilia Becattini University of Perugia

Updates in venous thromboembolism. Cecilia Becattini University of Perugia Updates in venous thromboembolism Cecilia Becattini University of Perugia News for VTE Diagnosis Treatment the acute phase the agents Pulmonary embolism: diagnosis Vein ultrasonography Meta-analysis 15

More information

THROMBOPROPHYLAXIS: NON-ORTHOPEDIC SURGERY

THROMBOPROPHYLAXIS: NON-ORTHOPEDIC SURGERY THROMBOPROPHYLAXIS: NON-ORTHOPEDIC SURGERY OBJECTIVE: To outline a practical approach for the prevention of venous thromboembolism (VTE) in patients undergoing non-orthopedic surgery. BACKGROUND: VTE is

More information

ASH 2011: Clinically Relevant Highlights Regarding Venous Thromboembolism and Anticoagulation

ASH 2011: Clinically Relevant Highlights Regarding Venous Thromboembolism and Anticoagulation ASH 2011: Clinically Relevant Highlights Regarding Venous Thromboembolism and Anticoagulation Stephan Moll Department of Medicine, Division of Hematology-Oncology, University of North Carolina School of

More information

Tissue Factor-positive Microparticles in Cancerassociated

Tissue Factor-positive Microparticles in Cancerassociated Tissue Factor-positive Microparticles in Cancerassociated Thrombosis Nigel Mackman, Ph.D., FAHA John C. Parker Distinguished Professor of Medicine Director of the UNC McAllister Heart Institute Co-Director

More information

Novità dall EHA >> [ Trombosi e cancro ]

Novità dall EHA >> [ Trombosi e cancro ] Novità dall EHA >> [ Trombosi e cancro ] Relatore: A. FALANGA 27-28 ottobre 2008 Borgo S. Luigi Monteriggioni (Siena) Trombosi e cancro - Copyright FSE 1 TROMBOSI E CANCRO 2 SIMPOSIO EDUCAZIONALE: LMWH

More information

Apixaban nové perorálne antikoagulancium

Apixaban nové perorálne antikoagulancium 27 Apixaban nové perorálne antikoagulancium MUDr. Zuzana Jedináková, doc. MUDr. Ján Staško, PhD., mim. prof., prof. MUDr. Peter Kubisz, DrSc. Národné centrum hemostázy a trombózy, Klinika hematológie a

More information

continuing education Using anticoagulants to treat chemotherapy-related VTE Lisa A. Thompson, PharmD, BCOP; Miryoung Kim, PharmD

continuing education Using anticoagulants to treat chemotherapy-related VTE Lisa A. Thompson, PharmD, BCOP; Miryoung Kim, PharmD continuing education educational objectives After participating in this activity, clinicians should be better able to Describe the risk factors associated with cancer-related VTE development Identify three

More information

Rebecca Clark, PharmD 10/27/18

Rebecca Clark, PharmD 10/27/18 Rebecca Clark, PharmD 10/27/18 Managing Anticoagulation in Malignancy: The Choice Will Not Be in Vein Rebecca Clark, PharmD PGY-2 Oncology Pharmacy Resident Huntsman Cancer Institute University of Utah

More information

My Cancer Patient Has a Clot- Can I prescribe a Direct Oral Anticoagulant (DOAC)?

My Cancer Patient Has a Clot- Can I prescribe a Direct Oral Anticoagulant (DOAC)? My Cancer Patient Has a Clot- Can I prescribe a Direct Oral Anticoagulant (DOAC)? November 24, 2018 Erica Peterson MD, FRCPC University of British Columbia Disclosures I participate in clinical research

More information

Deep vein thrombosis (DVT) is a pervasive LOW-MOLECULAR-WEIGHT HEPARIN IN THE TREATMENT OF ACUTE DEEP VEIN THROMBOSIS AND PULMONARY EMBOLISM *

Deep vein thrombosis (DVT) is a pervasive LOW-MOLECULAR-WEIGHT HEPARIN IN THE TREATMENT OF ACUTE DEEP VEIN THROMBOSIS AND PULMONARY EMBOLISM * LOW-MOLECULAR-WEIGHT HEPARIN IN THE TREATMENT OF ACUTE DEEP VEIN THROMBOSIS AND PULMONARY EMBOLISM * Geno J. Merli, MD ABSTRACT There are more than 170 000 hospital admissions each year for deep vein thrombosis

More information

Cancer associated thrombosis. 17 th November 2016 Simon Noble Clinical Professor Palliative Medicine Cardiff University Wales, UK

Cancer associated thrombosis. 17 th November 2016 Simon Noble Clinical Professor Palliative Medicine Cardiff University Wales, UK Cancer associated thrombosis 17 th November 2016 Simon Noble Clinical Professor Palliative Medicine Cardiff University Wales, UK Today What is VTE? How does CAT differ? Initial anticoagulation Anticoagulation

More information

Thromboembolism and cancer: New practices. Marc Carrier

Thromboembolism and cancer: New practices. Marc Carrier Thromboembolism and cancer: New practices Marc Carrier Marc Carrier Research Support/P.I. Employee Consultant Major Stockholder Speakers Bureau Honoraria Scientific Advisory Board Leo Pharma, BMS No relevant

More information

UPDATE ON TREATMENT OF ACUTE VENOUS THROMBOSIS

UPDATE ON TREATMENT OF ACUTE VENOUS THROMBOSIS UPDATE ON TREATMENT OF ACUTE VENOUS THROMBOSIS Armando Mansilha MD, PhD, FEBVS 16 th National Congress of the Italian Society of Vascular and Endovascular Surgery Bologna, 2017 Disclosure I have the following

More information

Venous Thromboembolism Prophylaxis: Checked!

Venous Thromboembolism Prophylaxis: Checked! Venous Thromboembolism Prophylaxis: Checked! William Geerts, MD, FRCPC Director, Thromboembolism Program, Sunnybrook HSC Professor of Medicine, University of Toronto National Lead, VTE Prevention, Safer

More information

Cancer Associated Thrombosis

Cancer Associated Thrombosis Cancer Associated Thrombosis Pantep Angchaisuksiri, MD Professor of Medicine Mahidol University, Thailand Adjunct Associate Professor University of North Carolina, Chapel Hill, USA Piccioli A. J Thromb

More information

Venous thrombosis is common and often occurs spontaneously, but it also frequently accompanies medical and surgical conditions, both in the community

Venous thrombosis is common and often occurs spontaneously, but it also frequently accompanies medical and surgical conditions, both in the community Venous Thrombosis Venous Thrombosis It occurs mainly in the deep veins of the leg (deep vein thrombosis, DVT), from which parts of the clot frequently embolize to the lungs (pulmonary embolism, PE). Fewer

More information

Joost van Veen Consultant Haematologist

Joost van Veen Consultant Haematologist Joost van Veen Consultant Haematologist Bridging anticoagulation - conclusion Aim Questions What is the evidence? Does oral anticoagulation need to be stopped and if so when? When and at what dose is alternative

More information