prevencija sveikatos priežiūros

Size: px
Start display at page:

Download "prevencija sveikatos priežiūros"

Transcription

1 C. difficile infekcijų valdymas ir prevencija sveikatos priežiūros įstaigose RESPUBLIKINĖS VILNIAUS UNIVERSITETINĖS LIGONINĖS, INFEKCIJŲ KONTROLĖS TARNYBOS VEDĖJA, IEVA KISIELIENĖ 2017 METAI

2 CDI iššūkiai infekcijų kontrolei Sudaro sporas (gali būti išskiriamos labai dideliais kiekiais) Didelis virulentiškumas Perduodama tiesioginio ir netiesioginio kontakto būdu Ilgai išgyvena aplinkoje (mėnesiais ar net metais) Alkoholinis rankų antiseptikas neveiksmingas Įprastas aplinkos valymas įprastomis priemonėmis neveiksmingas Didelę įtaką turi AB skyrimo tvarka ligoninėje

3 MOKSLO ĮRODYMAI CDI KONTROLEI IR VALDYMUI

4 Nereikia išradinėti dviračio!!!

5 Santrumpos ESCMID Europos klinikinės mikrobiologijos ir infekcinių ligų asociacija (European sociaty of Clinical microbiology and Infectious diseases) Kanada Kanados visuomenės sveikatos agentūra (Public Health Agency of Canada) ACG Amerikos gastroenterologų draugija (American college of gastroenterology) APIC Infekcijų kontrolės ir epidemiologijos specialistų asociacija (Association for professionals in infection control and epidemiology)

6 I. Stebėsena Rutininė CDI stebėsena ligoninėje (ESCMID, I B) Nustatyti ir sekti kiekvieno skyriaus atvejų skaičių (ESCMID, IB) Ligoninėje turi būti sukurta greito pranešimo apie simptominius pacientus iš skyriaus infekcijų kontrolės specialistams sistema (Kanada) Ligoninėje turi būti sukurta greito pranešimo apie visus pacientus kuriems laboratoriškai nustatyta CD infekcijų kontrolės specialistams sistema (Kanada)

7 II. Diagnostika Užtikrinti tinkamą ir kuo greitesnę diagnostiką viduriuojantiems pacientams, nesant kitų indikacijų (ESCMID, IB; Kanada) Neturintys simptomų pacientai rutiniškai neturi būti tiriami dėl CDI (Kanada, ACG) Rutininiai aplinkos ėminiai neturi būti daromi (Kanada) Simptomų neturintys darbuotojai neturi būti tikrinami dėl nešiojimo (Kanada) CD diagnostika turi būti atliekama tik esant vandeningoms, nesuformuotoms išmatoms (Kanada; ACG) Pakartotiniai tyrimai to pačio CDI epizodo metu arba pasveikimo testas neturi būti atliekami (Kanada)

8 III. Mokymas ir informacijos suteikimas Kiekvienas, kuris patenka į paciento kambarį / aplinką, įskaitant sveikatos priežiūros darbuotojus ir lankytojus, turėtų būti supažindinti apie klinikinius infekcijos simptomus, perdavimo būdus ir epidemiologiją (ESCMID, IA; APIC). Informacija darbuotojams: Pagrindiniai perdavimo mechanizmai ir būdai Potencialus rezervuaras Aplinkos užterštumas Rankų plovimas Aplinkos valymas, dezinfekcija Kontaktinės priemonės ir pirštinių dėvėjimas Informacija lankytojams: Bendros infekcijų kontrolės priemonės Ypatingas dėmesys rankų higienai Viduriuojantys lankytojai visai neturėtų lankyti pacientų

9 IV. Izoliavimas Izoliavimas vienvietėje palatoje (ESCMID, IB; Kanada; ACG) Jei nėra galimybės izoliuoti pacientų, pacientai su CDI guldomi į tą pačią palatą (ECDC, IB; Kanada; ACG) Jei nėra galimybės izoliuoti CDI paciento ir jis yra bendroje palatoje su kitais pacientais, turi būti apsauginės užuolaidos ir priskirtas atskiras tualetas (Kanada) Priskirtas atskiras tualetas pacientui su CDI (ESCMID, IB; Kanada)

10 IV. Izoliavimas Turi būti padėtas įspėjamasis ženklas prieš įeinant į palatą ar ant spintelės ar bet kokioje kitoje matomoje vietoje (Kanada) Pacientams su CDI turi būti skiriamas atskiras personalas (ESCMID, IB) Izoliavimas gali būti nutrauktas praėjus 48 val. po simptominio viduriavimo ir žarnų peristaltikos atsistatymo (ESCMID, II) -kol nepranyksta viduriavimas arba iki kada nustatoma, kad viduriavimo priežastis nėra infekcinės kilmės (Kanada; ACG) CDI paciento ligos istorija, įrašai neturi būti įnešami į CDI paciento palatą ar zoną (Kanada) Kontaktinės izoliavimo priemonės turi būti taikomos kartu su įprastine praktika tvarkant, vežant mirusį pacientą su CDI (Kanada)

11 Informacija personalui ir lankytojams, pvz. (APIC)

12 IV. Izoliavimas (paciento judėjimas, vežimas) Pacientas su simptomine įtariama arba patvirtinta CDI gali išeiti iš palatos tik jeigu tai reikalinga jo gydymo planui, gali valdyti viduriavimą ir tinkamai atlieka rankų higieną (Kanada) Pacientas su įtariama arba patvirtinta CDI gali išeiti iš palatos tik perrengtas švariais rūbais ir privalo atlikti rankų higieną, jeigu reikia, prižiūrint personalui (Kanada) Pacientas su įtariama arba patvirtinta CDI po naudojimosi tualetu arba prieš išeinant iš palatos turi būti instruktuojamas apie rankų higieną ir suteikiama pagalba (Kanada) Jeigu viduriavimas negali būti valdomas arba rankų higiena yra netinkama pacientas negali išeiti iš palatos tol kol diarėja baigsis arba bus suvaldyta ir rankų higiena nepasidarys tinkama (Kanada)

13 IV. Izoliavimas (paciento pervežimas) Turi būti vengiama pacientų su įtariama arba patvirtinta CDI pervežimo ligoninėje ar tarp skirtingų ligoninių, išskyrus kai tam yra medicininės būtinybė (Kanada). Tokiu atveju: - pacientą pervežantys ir kito skyriaus / ligoninės darbuotojai turi būti informuoti apie reikalingas infekcijų kontrolės priemones - turi būti suderinta, kad pacientas kuo trumpiau būtų bendrose zonose ir būtų kuo skubiau priimtas - pacientas turi būti perrengtas švariai su švaria patalyne, kiek įmanoma suvaldytu viduriavimu ir atlikta tinkama rankų higiena - pacientą transportuojantys darbuotojai turi užsidėti asmeninės apsaugos priemones, po transportavimo šias priemones saugiai nusirengti ir atlikti rankų higieną

14 IV. Izoliavimas (paciento lankymas) Lankytojai turi būti informuoti, kad prieš įeinant į paciento palatą pirmiausiai turi pasišnekėti su palatos slaugytoja apie reikalingas kontaktines priemones (Kanada) Lankytojų skaičius apribojamas iki minimumo, leidžiant tik artimiausius gimines (Kanada) Jeigu lankytojas nori aplankyti keletą CDI pacientų, jis turi laikytis kontaktinių izoliavimo priemonių ir rankų higienos praktikos prieš kiekvieną CDI paciento lankymą (Kanada; ACG)

15 V. Rankų higiena Nepaisant pirštinių dėvėjimo, po kontakto su CDI pacientu ar procedūros rankos privalo būti kruopščiai plaunamos muilu ir vandeniu. Fizinis trynimo judesys ir nuskalavimas yra būtini sporų pašalinimui (ESCMID, IB; Kanada; APIC) Vien tik alkoholinis rankų antiseptikas neveiksmingas (ESCMID, IB) Rankų plovimas su muilu ir vandeniu turi būti atliktas paslaugos teikimo vietoje personalo rankų plovimui skirtoje kriauklėje. Jeigu tokios kriauklės nėra personalas turi atlikti higieninę ranką antiseptiką ir nusiplauti rankas su muilu ir vandeniu kai tik tai bus įmanoma (Kanada) Prieš CD sporas neveiksmingi ne tik alkoholiniai rankų antiseptikai, bet ir antiseptikai, kurių veiklioji medžiaga chlorheksidinas, chlorfenikolis ar triklozanas ir pan.

16 VI. Asmeninės apsauginės priemonės Darbuotojai, liečiantys pacientą, darantys procedūras, kontaktuojantys su CDI paciento aplinka turi dėvėti pirštines (ESCMID, IB; ACG) - Užterštos pirštinės turi būti pašalintos iki kontakto su neužteršta zona Apsauginiai chalatai ir prijuostės visada turi būti dėvimi, jeigu pacientas viduriuoja(escmid, IB; ACG) - Rekomenduojami vienkartiniai chalatai. Daugkartiniai chalatai, ypatingai jeigu jie skalbiami namuose, gali būti užteršti CD sporomis Asmeninės apsaugos priemonės turi būti apsidedamos prieš įeinant į CDI paciento palatą (pvz. prieškambaryje) (Kanada)

17 VI. Asmeninės apsauginės priemonės Personalas, šeimos nariai ir kiti lankytojai prie paciento su įtariama ar patvirtinta CDI turi dėvėti šias asmeninės apsaugos priemones (Kanada; ACG): - apsauginės pirštinės prieš kontaktą su pacientu ar jo aplinka. Po kontakto pirštinės turi būti pašalintos kaip infekuotos medicininės atliekos ir atlikta rankų higiena - apsauginiai chalatai ilgomis rankovėmis turi būti dėvimi, jeigu bus kontaktas su drabužiais arba dilbiais. Išeinant iš CDI paciento palatos, apsauginį chalatą būtina nusimauti Tos pačios asmeninės apsauginės priemonės negali būti dėvimos tarp kelių CDI pacientų. Asmeninės apsaugos priemonės turi būti pakeičiamos ir atliekama rankų higiena tarp kontaktų su CDI pacientais (Kanada).

18 Asmeninės apsaugos priemonės ARTIMIEJI PERSONALAS break/ /story.html

19 VII. Aplinkos valymas, dezinfekcija Aplinkos užterštumas atsiranda, jeigu pacientas yra viduriuojantis, ypač jei pacientas viduriuoja gausiai ar nesulaiko išmatų Didelis užterštumas stebimas ant grindų, spintelių, tualeto, lovų rėmų Deklaruojama, kad įvairios cheminės dezinfekcijos priemonės veikia CD, tačiau daugelis iš jų naudojant per mažą koncentraciją arba dezinfektantus pagamintus ne chloro pagrindu gali sąlygoti dar didesnį sporų išsiskyrimą

20 VII. Aplinkos valymas, dezinfekcija CDI pacientų palatos turi būti reguliariai dezinfekuojamos naudojant sporocidinius dezinfektantus, geriausiai chloro sudėtyje turinčius (ne mažiau kaip 1000 ppm chloro konc.) (ESCMID IB, Kanada) ppm chloro turinčios priemones galimose CD perdavimo vietose (ACG) - naudoti 1:10 praskiedimo 5,25 proc. natrio hipochlorito tirpalo patalpos ir įrangos nuolatinei ir baigiamajai dezinfekcijai (APIC) - ekspozicijos trukmė 10 minučių (APIC) Palatos turi būti reguliariai valomos (bent kartą per dieną), didžiausią dėmesį skiriant dažnai liečiamiems paviršiams (ESCMID IB) - Visi horizontalūs ir dažnai liečiami paviršiais turi būti valomi mažiausiai du kartus per dieną (Kanada)

21 VII. Aplinkos valymas, dezinfekcija Valymo, dezinfekcinių tirpalų užteršimo turi būti vengiama dažnai keičiant šluostes ir mopus (Kanada) Paviršių valymas turi būti atliktas kuo greičiau ir nedelsiant, jeigu yra fekalinis užterštumas (ESCMID IB) Tualetai, antelės ir kiti daiktai kurie gali turėti fekalinį užterštumą yra svarbūs CD sporų šaltiniai, todėl privalo būti skrupulingai valomi. Tokie daiktai kaip antelės, išvalyti turi būti saugomi sausai. (ESCMID IB) Po paciento išrašymo būtina atlikti baigiamąjį patalpų valymą, dezinfekciją (ESCMID IB, Kanada)

22 VII. Cheminių medžiagų poveikis CD Cheminė medžiaga Poveikis CD Trūkumai Chloras Veikia CD ir sporas Sukelia metalinių paviršių koroziją Nepašalina organinio užterštumo (naudoti su detergentu) Ketvirtiniai amonio junginiai Gliutaralde hidas Peracto rūgštis Veikia CD ir sporas ir nėra reikšmingo skirtumo tarp KAJ ir chloro naudojimo skyriuose su mažu CDI atvejų skaičiumi Veikia CD ir sporas Labai efektyvi In vitro Didelės rizikos skyriuose (transplantacijos skyriuje), kuriame nustatyti CDI atvejai, rastas reikšmingas skirtumas tarp CDI atvejų skaičiaus naudojant chlorą ir KAJ Kenksmingas žmonėms ir aplinkai ir neturėtų būti naudojamas aplinkos dezinfekcijai 1) Ilgas ekspozicijos laikas (15-20 min.). 2) Neturėtų būti naudojamas kaip aplinkos

23 VII. Kiti metodai CD nukenksminimui Cheminė medžiaga Vandenilio peroksidas (išpurškiamas) Poveikis CD Tinkamas CD nukenksminimui aplinkoje Trūkumai 1) Brangus metodas 2) Veikimo metu patalpose neturi būti nei pacientų, nei darbuotojų 3) Nesprendžia pakartotinės rekontaminacijos problemos 4) Tik kaip papildoma priemonė po valymo, dezinfekcijos šluostymo, plovimo būdu HN 47-1: (Nuolatinis valymas) <Nuvalytų paviršių aerozolinė dezinfekcija, naudojant automatinius vandenilio peroksido purškiklius (generatorius), gali būti atliekama operacinėse, baigus dienos operacijas, greitosios pagalbos automobiliuose po paciento pervežimo, mikrobiologijos laboratorijose (biologinės saugos bokse) Pagrindinis ir (ar) galutinis (baigiamasis) valymas ir dezinfekcija atliekami šluostymo, plovimo būdais arba atliekama nuvalytų paviršių aerozolinė dezinfekcija, naudojant automatinius vandenilio peroksido purškiklius (generatorius).

24 VII. Kiti metodai CD nukenksminimui Medžiaga Poveikis CD Trūkumai UV lempos? (Nėra tikro evidence base (sisteminių apžvalgų ar metaanalizių) 1. Pagal LT teisės aktus šių lempų panaudojimas labai ribotas. 2. Nepakeičia nuolatinio, pagrindinio, baigiamojo valymo, dezinfekcijos šluostymo, plovimo būdais HN 47-1: Stacionarios arba kilnojamosios ultravioletinių spindulių (UV) lempos įrengiamos tik pacientų, sergančių tuberkulioze, izoliavimo ir tyrimo patalpų orui dezinfekuoti UV lempos degimo trukmė registruojama. Lempos keičiamos, kai gamintojų nurodyta lempos degimo trukmė (susumavus visą lempos degimo trukmę) pasibaigia.

25 VII. Kiti metodai CD nukenksminimui Medžiaga Poveikis CD Trūkumai Plazmos sistema? (Nėra tikro evidence base (sisteminių apžvalgų ar metaanalizių) 1. Visai nereglamentuota LT teisės aktuose. 2. Nepakeičia nuolatinio, pagrindinio, baigiamojo valymo, dezinfekcijos šluostymo, plovimo būdais.

26 VIII. Medicinos prietaisų naudojimas Medicinos prietaisai (tokie kaip spaudimo matavimo aparatas ir pan.) turi būti skirti tik pacientui su CDI (ESCMID IB, Kanada) Po medicinos prietaiso panaudojimo, jis iš karto turi būti valomas, dezinfekuojamas sporocidine medžiaga (ESCMID IB, Kanada; ACG) Termometras turi būti naudojamas tik pacientui su CDI (ESCMID IA) Kur tik įmanoma, pasirinkti vienkartines priemones ir prietaisus (ESCMID IB; ACG)

27 IX. Patalynė, indai Nėra specialių priemonių patalynės priežiūra ir keitimui laikomasi įprasto režimo (Kanada) Nėra specialių priemonių paciento indams ir įrankiams laikomasi įprasto režimo (Kanada)

28 X. AB vartojimas Intervencijos, gerinančios AB skyrimo ir naudojimo praktiką ligoninėje mažina hospitalinių infekcijų, ir ypatingai CDI riziką (Cochrane review, ACG)

29 SPECIFINĖS PROTRŪKIO VALDYMO PRIEMONĖS

30 XI. Specifinės CDI protrūkio valdymo priemonės Protrūkio situacija reikalauja greitų sprendimų Valdant CDI protrūkį negalima išskirti vienos efektyvios priemonės esmė visas priemonių kompleksas Protrūkio valdymui ypač svarbu ankstyva diagnostika CDI valdymui turi būti parengtas vietinis dokumentas (protokolas), kuriame būtų aprašyti veiksmai ir kontrolės priemonės esant CDI atvejams

31 XI. Specifinės CDI protrūkio valdymo priemonės Infekcijų kontrolės darbuotojai turėtų būti nedelsiant informuojami stebint su CD susijusių viduriavimų atvejų skaičiaus padidėjimą (ESCMID IB) Visos infekcijų kontrolės priemonės turi būti sustiprintos esant CDI protrūkiui (ESCMID IB) Peržiūrėti įprastą aplinkos paviršių valymo procedūrą, užtikrinant tinkamą kokybę ir dažnį. Jeigu įmanoma, paskirti gerai apmokytą personalą pacientų su CDI palatų valymui (ESCMID II) Peržiūrėti AB skyrimo (dažnumo, trukmės, AB tipo) tvarką kuo greičiau, daugiausiai dėmesio skiriant didžiausią riziką turinčių AB (cefalosporinų, fluorchinolonų ir klindamicino) vartojimo sumažinimui didelės rizikos pacientams (ESCMID IB)

32 XI. Specifinės CDI protrūkio valdymo priemonės Įgyvendinti vidinės pacientų priėmimo, guldymo, personalo priskyrimo politikos priemones (ESCMID IB) Jeigu CDI perdavimas tęsiasi įgyvendinus visas pirmiau paminėtas priemones, turi būti uždaromas visas skyrius arba įstaiga (ESCMID IB) Jeigu CDI perdavimas tęsiasi iš naujo atidarius skyrių/įstaigą būtina vėl jį uždaryti ir atlikti labai intensyvų aplinkos valymą, dezinfekciją (ESCMID II)

33 CDI PROTRŪKIO PAVYZDYS Šalis: Anglija (Eastborn ligoninė) Metai: 2009, gegužė Pacientų skaičius: 62 atvejai nuo metų pradžios, 13 mirčių Pacientai: vyresnis amžius, po lūžių, prognozė buvo gera Sukėlėjas: Clostridium difficile 027 štamas Šaltinis / priežastis: rankų plovimas su muilu ir aplinkos valymo režimo nesilaikymas NHS (National health Service, England) 33

34 Intervencinių priemonių efektas CDI valdyme Anglijoje Effects of control interventions on Clostridium difficile infection in England: an observational study Anglijos ASPĮ nuo 2006 m. iki 2014 m. 80 proc. sergamumo CDI sumažėjimas Fluorchinolonų išrašymo apribojimas labiau nei kitos priemonės prisidėjo sumažinant sergamumą CDI. AB skyrimo tvarka (angl. antimicrobial stewardship) turi būti esminis CDI kontrolės ir valdymo komponentas Volume 17, No. 4, p , April

35 CDI kontrolės ir valdymo rekomendacijos

36 AČIŪ UŽ DĖMESĮ

CLOSTRIDIUM DIFFICILE INFEKCIJOS EPIDEMIOLOGIJA IR PROFILAKTIKA

CLOSTRIDIUM DIFFICILE INFEKCIJOS EPIDEMIOLOGIJA IR PROFILAKTIKA UŽKREČIAMŲJŲ LIGŲ IR AIDS CENTRAS VILNIAUS MIESTO KLINIKINĖ LIGONINĖ CLOSTRIDIUM DIFFICILE INFEKCIJOS EPIDEMIOLOGIJA IR PROFILAKTIKA (Metodinės rekomendacijos) Vilnius 2011 Rekomendacijas parengė: R. Budginaitė,

More information

EBOLA KARŠTLIGĖS PREVENCIJOS IR VALDYMO ASMENS SVEIKATOS PRIEŽIŪROS ĮSTAIGOSE LAIKINOSIOS GAIRĖS

EBOLA KARŠTLIGĖS PREVENCIJOS IR VALDYMO ASMENS SVEIKATOS PRIEŽIŪROS ĮSTAIGOSE LAIKINOSIOS GAIRĖS EBOLA KARŠTLIGĖS PREVENCIJOS IR VALDYMO ASMENS SVEIKATOS PRIEŽIŪROS ĮSTAIGOSE LAIKINOSIOS GAIRĖS Parengta pagal Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) laikinąsias gaires Infekcijų prevencija ir kontrolė

More information

Prostatos vėžys: samprata apie riziką. Ramūnas Mickevičius Urologijos klinika LSMU KK Druskininkai

Prostatos vėžys: samprata apie riziką. Ramūnas Mickevičius Urologijos klinika LSMU KK Druskininkai Prostatos vėžys: samprata apie riziką Ramūnas Mickevičius Urologijos klinika LSMU KK Druskininkai 2014-01-31 02-01 Terminas PROSTATOS VĖŽYS pacientui kelia nerimą, įtampą, baimę mirčiai. Kas metai Lietuvoje

More information

Antroji (ir tolesnės) autologinės KKLT mielominei ligai gydyti. Indrė Klimienė, Vilniaus Universiteto Ligoninė Santariškių Klinikos.

Antroji (ir tolesnės) autologinės KKLT mielominei ligai gydyti. Indrė Klimienė, Vilniaus Universiteto Ligoninė Santariškių Klinikos. Antroji (ir tolesnės) autologinės KKLT mielominei ligai gydyti. Indrė Klimienė, Vilniaus Universiteto Ligoninė Santariškių Klinikos. 2 Gydymo Evoliucija Milestone 1962 Melphalan-prednisone (MP) Notes Introduction

More information

CHANGES RELATED TO INPATIENT MORTALITY FROM ACUTE STROKE IN THE STROKE UNIT OF THE KLAIPEDA UNIVERSITY HOSPITAL IN

CHANGES RELATED TO INPATIENT MORTALITY FROM ACUTE STROKE IN THE STROKE UNIT OF THE KLAIPEDA UNIVERSITY HOSPITAL IN 74 BIOMEDICINA / BIOMEDICINE SVEIKATOS MOKSLAI / HEALTH SCIENCES IN EASTERN EUROPE ISSN 1392-6373 print / 2335-867X online 2016, 26 tomas, Nr. 5, p. 74-78 DOI: http://doi.org/10.5200/sm-hs.2016.075 CHANGES

More information

Trombozinė trombocitopeninė purpura (TTP) R. Petrauskaitė

Trombozinė trombocitopeninė purpura (TTP) R. Petrauskaitė Trombozinė trombocitopeninė purpura (TTP) R. Petrauskaitė Pentada klinikinių simptomų Trombocitopenija Mikroangiopatinė hemolizinė anemija (MAHA) Fliuktuojantys neurologiniai simptomai Inkstų funkcijos

More information

Hospitalinių infekcijų, jų rizikos veiksnių paplitimas Lietuvos palaikomojo gydymo ir slaugos ligoninėse

Hospitalinių infekcijų, jų rizikos veiksnių paplitimas Lietuvos palaikomojo gydymo ir slaugos ligoninėse Hospitalinių infekcijų, jų rizikos veiksnių paplitimas Lietuvos palaikomojo gydymo ir slaugos ligoninėse Rūta Markevičė 1, Rolanda Valintėlienė 1, Jolanta Ašembergienė 1, Kęstutis Žagminas 2 1 Higienos

More information

The study of cancer patients distress

The study of cancer patients distress ACTA MEDICA LITUANICA. 2014. Vol. 21. No. 2. P. 51 56 Lietuvos mokslų akademija, 2014 The Second International Conference on Psychosocial Oncology Psychosocial Support and Communication in Cancer Care:

More information

VAIKŲ ŪMINIO VIDURINĖS AUSIES UŽDEGIMO GYDYMAS TRETINIO LYGIO LIGONINĖS SKUBIOS PAGALBOS SKYRIUJE IR PAGALBA NAMUOSE

VAIKŲ ŪMINIO VIDURINĖS AUSIES UŽDEGIMO GYDYMAS TRETINIO LYGIO LIGONINĖS SKUBIOS PAGALBOS SKYRIUJE IR PAGALBA NAMUOSE VAIKŲ ŪMINIO VIDURINĖS AUSIES UŽDEGIMO GYDYMAS TRETINIO LYGIO LIGONINĖS SKUBIOS PAGALBOS SKYRIUJE IR PAGALBA NAMUOSE ACUTE OTITIS MEDIA TREATMENT IN TERTARY LEVEL HOSPITAL EMERGENCY DEPARTMENT AND MEASURES

More information

Changes in health-related quality of life among patients with coronary artery disease: a 2-year follow-up

Changes in health-related quality of life among patients with coronary artery disease: a 2-year follow-up Medicina (Kaunas) 2010;46(12):843-50 Changes in health-related quality of life among patients with coronary artery disease: a 2-year follow-up nstitute of Psychophysiology and Rehabilitation, Lithuanian

More information

Incidence and risk factors for early postoperative cognitive decline after coronary artery bypass grafting

Incidence and risk factors for early postoperative cognitive decline after coronary artery bypass grafting 460 Medicina (Kaunas) 2010;46(7):460-4 Incidence and risk factors for early postoperative cognitive decline after coronary artery bypass grafting Ieva Norkienė 1, Robertas Samalavičius 1, Irina Misiūrienė

More information

VĖJARAUPIAI ATMINTINĖ GYDYTOJAMS JUMS REIKIA ŽINOTI AR JŪS NAUDOJATĖS VEIKSMINGOMIS APSAUGOS NUO VĖJARAUPIŲ PRIEMONĖMIS?

VĖJARAUPIAI ATMINTINĖ GYDYTOJAMS JUMS REIKIA ŽINOTI AR JŪS NAUDOJATĖS VEIKSMINGOMIS APSAUGOS NUO VĖJARAUPIŲ PRIEMONĖMIS? VĖJARAUPIAI ATMINTINĖ GYDYTOJAMS JUMS REIKIA ŽINOTI AR JŪS NAUDOJATĖS VEIKSMINGOMIS APSAUGOS NUO VĖJARAUPIŲ PRIEMONĖMIS? SUŽINOKITE! PASISKIEPYKITE! APSISAUGOKITE! VAKCINA PRIEŠ VĖJARAUPIUS ATMINKITE Vėjaraupių

More information

TIME FROM INJURY TO SURGERY IMPACT ON RECOVERY RESULTS AFTER ANTERIOR CRUCIATE LIGAMENT RECONSTRUCTION

TIME FROM INJURY TO SURGERY IMPACT ON RECOVERY RESULTS AFTER ANTERIOR CRUCIATE LIGAMENT RECONSTRUCTION 32 BIOMEDICINA / BIOMEDICINE SVEIKATOS MOKSLAI / HEALTH SCIENCES IN EASTERN EUROPE ISSN 1392-6373 print / 2335-867X online 2017, 27 tomas, Nr. 3, p. 32-37 DOI: http://doi.org/10.5200/sm-hs.2017.036 TIME

More information

Stipinkaulio distalinio galo lūžių konservatyvus gydymas K.Braziulis

Stipinkaulio distalinio galo lūžių konservatyvus gydymas K.Braziulis Stipinkaulio distalinio galo lūžių konservatyvus gydymas 2013 04 26 K.Braziulis DSGL konservatyvaus gydymo indikacijos DSGL be poslinkio DSGL su minimaliu poslinkiu kai: 1. Nugarinis poslinkis

More information

CHANGES IN CARE MANAGEMENT AFTER FAST TRACK PROTOCOL INTRODUCTION FOR HIP FRACTURE PATIENTS

CHANGES IN CARE MANAGEMENT AFTER FAST TRACK PROTOCOL INTRODUCTION FOR HIP FRACTURE PATIENTS 126 BIOMEDICINA / BIOMEDICINE SVEIKATOS MOKSLAI / HEALTH SCIENCES IN EASTERN EUROPE ISSN 1392-6373 print / 2335-867X online 215, 25 tomas, Nr. 5, p. 126-13 DOI: http://doi.org/1.52/sm-hs.215.99 CHANGES

More information

ŠLAPIMO ORGANŲ INFEKCIJA KARDIOLOGINIO PROFILIO INTENSYVIOS TERAPIJOS SKYRIUJE

ŠLAPIMO ORGANŲ INFEKCIJA KARDIOLOGINIO PROFILIO INTENSYVIOS TERAPIJOS SKYRIUJE 96 BIOMEDICINA / BIOMEDICINE SVEIKATOS MOKSLAI / HEALTH SCIENCES IN EASTERN EUROPE ISSN 1392-6373 print / 2335-867X online 2016, 26 tomas, Nr. 2, p. 96-103 DOI: http://doi.org/10.5200/sm-hs.2016.034 ŠLAPIMO

More information

KATETERINIO SEPSIO SUKĖLĖJŲ IR RIZIKOS VEIKSNIŲ HEMODIALIZUOTIEMS PACIENTAMS NUSTATYMAS IR ĮVERTINIMAS

KATETERINIO SEPSIO SUKĖLĖJŲ IR RIZIKOS VEIKSNIŲ HEMODIALIZUOTIEMS PACIENTAMS NUSTATYMAS IR ĮVERTINIMAS KATETERINIO SEPSIO SUKĖLĖJŲ IR RIZIKOS VEIKSNIŲ HEMODIALIZUOTIEMS PACIENTAMS NUSTATYMAS IR ĮVERTINIMAS EVALUATION OF THE MAIN PATHOGENS AND RISK FACTORS FOR CATHETER ASSOCIATED SEPSIS IN CHRONIC HEMODIALYSIS

More information

II priedas. Mokslinės išvados ir pagrindas keisti rinkodaros leidimų sąlygas

II priedas. Mokslinės išvados ir pagrindas keisti rinkodaros leidimų sąlygas II priedas Mokslinės išvados ir pagrindas keisti rinkodaros leidimų sąlygas 29 Mokslinės išvados Bendra mokslinio vertinimo santrauka Automatiniai injektoriai buvo išrasti 7-ajame dešimtmetyje po Jungtinėse

More information

The prevalence and risk factors of low-energy fractures among postmenopausal women with osteoporosis in Belarus

The prevalence and risk factors of low-energy fractures among postmenopausal women with osteoporosis in Belarus Gerontologija 2014; 15(3): 143 147 GERONTOLOGIJA Original article The prevalence and risk factors of low-energy fractures among postmenopausal women with osteoporosis in Belarus Ema Rudenka 1, Natalya

More information

Surgical treatment of Graves disease: subtotal thyroidectomy might still be the preferred option

Surgical treatment of Graves disease: subtotal thyroidectomy might still be the preferred option 22 Surgical treatment of Graves disease: subtotal thyroidectomy might still be the preferred option Urmas Lepner, Indrek Seire 1, Veronika Palmiste 1, Ülle Kirsimägi Department of Surgery, University of

More information

SERGANČIŲJŲ POINSULTINE PNEUMONIJA IR UROINFEKCIJA KLINIKINIŲ CHARAKTERISTIKŲ, GYDYMO TRUKMĖS IR KAŠTŲ SĄSAJOS

SERGANČIŲJŲ POINSULTINE PNEUMONIJA IR UROINFEKCIJA KLINIKINIŲ CHARAKTERISTIKŲ, GYDYMO TRUKMĖS IR KAŠTŲ SĄSAJOS 92 SVEIKATOS EKONOMIKA IR VADYBA / HEALTH ECONOMICS AND MANAGEMENT SVEIKATOS MOKSLAI / HEALTH SCIENCES ISSN 2335-867X 2013, 23 tomas, Nr. 3, p. 92-97 doi:10.5200/sm-hs.2013.083 SERGANČIŲJŲ POINSULTINE

More information

THE ROLE OF PHARMACISTS IN THE DETECTION, MANAGEMENT AND PREVENTION OF HYPERTENSION IN LEBANESE COMMUNITY PHARMACIES.

THE ROLE OF PHARMACISTS IN THE DETECTION, MANAGEMENT AND PREVENTION OF HYPERTENSION IN LEBANESE COMMUNITY PHARMACIES. 1 LITHUANIAN UNIVERSITY OF HEALTH SCIENCES MEDICAL ACADEMY FACULTY OF PHARMACY DEPARTMENT OF CLINICAL PHARMACY RAMY ZREIK THE ROLE OF PHARMACISTS IN THE DETECTION, MANAGEMENT AND PREVENTION OF HYPERTENSION

More information

Age-related maculopathy and consumption of fresh vegetables and fruits in urban elderly

Age-related maculopathy and consumption of fresh vegetables and fruits in urban elderly 1231 Age-related maculopathy and consumption of fresh vegetables and fruits in urban elderly Ramutė Vaičaitienė, Dalia K. Lukšienė, Alvydas Paunksnis 1, Liucija Rita Černiauskienė, Stanislava Domarkienė,

More information

NEFREKTOMIJA VAIKAMS NEPHRECTOMY TO CHILDREN. Augustina Jankauskienė 1,3, Sigita Drusytė-Kurilavičienė 1,2, Albertas Puzinas 3

NEFREKTOMIJA VAIKAMS NEPHRECTOMY TO CHILDREN. Augustina Jankauskienė 1,3, Sigita Drusytė-Kurilavičienė 1,2, Albertas Puzinas 3 NEFREKTOMIJA VAIKAMS NEPHRECTOMY TO CHILDREN Augustina Jankauskienė 1,, Sigita Drusytė-Kurilavičienė 1,, Albertas Puzinas 1 Vilniaus universitetas Trakų ligoninė Vilniaus universiteto vaikų ligoninė 1

More information

Analysis of prognostic factors for melanoma patients

Analysis of prognostic factors for melanoma patients ACTA MEDICA LITUANICA. 2017. Vol. 24. No. 1. P. 25 34 Lietuvos mokslų akademija, 2017 Analysis of prognostic factors for melanoma patients Andrė Lideikaitė 1, Julija Mozūraitienė 2, Simona Letautienė 1,

More information

APIE KRŪTIES VĖŽIO CHEMOPROFILAKTIKĄ

APIE KRŪTIES VĖŽIO CHEMOPROFILAKTIKĄ APIE KRŪTIES VĖŽIO CHEMOPROFILAKTIKĄ ABOUT BREAST CANCER CHEMOPREVENTION Laura Steponavičienė 1, Nadežda Lachej-Mikerovienė 1, Janina Didžiapetrienė 1,2, Eduardas Aleknavičius 3 1 Vilniaus universiteto

More information

Epidemiology of burns in Lithuania during

Epidemiology of burns in Lithuania during 541 Epidemiology of burns in Lithuania during 1991 2004 Department of Plastic and Reconstructive Surgery, Kaunas University of Medicine, Lithuania Key words: burns; epidemiology; Lithuania. Summary. The

More information

SVEIKATOS PRIEŽIŪROS KOKYBĖS VALDYMAS LIGONINĖJE

SVEIKATOS PRIEŽIŪROS KOKYBĖS VALDYMAS LIGONINĖJE SVEIKATOS PRIEŽIŪROS KOKYBĖS VALDYMAS LIGONINĖJE HEALTH CARE QUALITY MANAGEMENT IN HOSPITAL Aneta Kosinskienė, Juozas Ruževičius Vilniaus miesto universitetinė ligoninė Vilniaus universiteto Ekonomikos

More information

Difterijos epidemiologijos, klinikos ir profilaktikos metodinės rekomendacijos

Difterijos epidemiologijos, klinikos ir profilaktikos metodinės rekomendacijos Difterijos epidemiologijos, klinikos ir profilaktikos metodinės rekomendacijos ISBN 978-609-454-114-8 Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras, 2014 UAB Vitae Litera, 2014 Difterijos epidemiologijos, klinikos

More information

VISUOMENĖS SVEIKATA. Public Health 2012/3(58) Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos. Lithuanian Republic Ministry of Health

VISUOMENĖS SVEIKATA. Public Health 2012/3(58) Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos. Lithuanian Republic Ministry of Health Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos HIGIENOS INSTITUTAS Lithuanian Republic Ministry of Health INSTITUTE OF HYGIENE VISUOMENĖS SVEIKATA Public Health 2012/3(58) UDK 613 ISSN 1392-2696

More information

ARTERIAL HYPERTENSION: BEHAVIORAL RISK FACTORS AMONG LITHUANIAN SEAMEN

ARTERIAL HYPERTENSION: BEHAVIORAL RISK FACTORS AMONG LITHUANIAN SEAMEN ARTERIAL HYPERTENSION: BEHAVIORAL RISK FACTORS AMONG LITHUANIAN SEAMEN S. Norkiene Klaipeda Seamen s Hospital, Klaipeda University E. Dimaite Klaipeda University Abstract Aim: to determine the prevalence

More information

ISSN VETERINARIJA IR ZOOTECHNIKA (Vet Med Zoot). T. 64 (86). 2013

ISSN VETERINARIJA IR ZOOTECHNIKA (Vet Med Zoot). T. 64 (86). 2013 OUTBREAK OF EIMERIOSIS IN AN ESTONIAN RABBIT FARM Toivo Järvis, Erika Mägi, Brian Lassen Department of Infectious Diseases, Institute of Veterinary Medicine and Animal Sciences Estonian University of Life

More information

Clinical characteristics and long-term outcomes of 35 patients with Wegener s granulomatosis followed up at two rheumatology centers in Lithuania

Clinical characteristics and long-term outcomes of 35 patients with Wegener s granulomatosis followed up at two rheumatology centers in Lithuania 256 Medicina (Kaunas) 2010;46(4):256-60 Clinical characteristics and long-term outcomes of 35 patients with Wegener s granulomatosis followed up at two rheumatology centers in Lithuania Jolanta Dadonienė

More information

Acute epiglottitis in children: experience in diagnosis and treatment in Lithuania

Acute epiglottitis in children: experience in diagnosis and treatment in Lithuania ACTA MEDICA LITUANICA. 2007. VOLUME 14. No. 1. P. 54 58 Lietuvos mokslų akademija, 2007 54 Lietuvos mokslų akademijos leidykla, 2007 Acute epiglottitis in children: experience in diagnosis and treatment

More information

RISK FACTORS FOR WOUND DEHISCENCE AFTER LAPAROTOMY: A CASE-CONTROL STUDY

RISK FACTORS FOR WOUND DEHISCENCE AFTER LAPAROTOMY: A CASE-CONTROL STUDY 84 BIOMEDICINA / BIOMEDICINE SVEIKATOS MOKSLAI / HEALTH SCIENCES IN EASTERN EUROPE ISSN 1392-6373 print / 2335-867X online 2017, 27 tomas, Nr. 3, p. 84-88 DOI: http://doi.org/10.5200/sm-hs.2017.046 RISK

More information

Medicina (Kaunas) 2006; 42(1) KLINIKINIAI TYRIMAI

Medicina (Kaunas) 2006; 42(1) KLINIKINIAI TYRIMAI KLINIKINIAI TYRIMAI 15 Influence of catheter on urinary flow during urodynamic pressureflow study in men with symptomatic benign prostatic hyperplasia Darius Trumbeckas, Daimantas Milonas, Mindaugas Jievaltas,

More information

Revlimid. Tiesioginis pranešimas sveikatos priežiūros specialistams

Revlimid. Tiesioginis pranešimas sveikatos priežiūros specialistams Revlimid Tiesioginis pranešimas sveikatos priežiūros specialistams 1iš 9 psl. Tiesioginis pranešimas sveikatos priežiūros specialistams Šio pranešimo turinys suderintas su Žmonėms skirtų vaistinių preparatų

More information

Evaluation of needs for therapeutic monitoring of digoxin in a tertiary hospital

Evaluation of needs for therapeutic monitoring of digoxin in a tertiary hospital 6 Medicina (Kaunas) 00; () in a tertiary hospital Justina Penkauskaitė, Romaldas Mačiulaitis,, Birutė Varanavičienė, Irena Milvidaitė,, Birutė Tarutienė Department of Theoretical and Clinical Pharmacology,

More information

Successful nonintubated uniportal video- -assisted thoracoscopic left upper lobectomy: a case report

Successful nonintubated uniportal video- -assisted thoracoscopic left upper lobectomy: a case report 22 ISSN 1392 0995, ISSN 1648 9942 (online) DOI: http://dx.doi.org/10.15388/lietchirur.2015.4.9203 http://www.chirurgija.lt LIETUVOS CHIRURGIJA Lithuanian Surgery 2016, 15 (1), p. 22 27 Klinikinė praktika

More information

Prognostic factors for short and long-term survival in patients selected for liver transplantation

Prognostic factors for short and long-term survival in patients selected for liver transplantation 39 Prognostic factors for short and long-term survival in patients selected for liver transplantation Jolanta Šumskienė, Limas Kupčinskas, Juozas Pundzius 1, Linas Šumskas 2 Clinic of Gastroenterology,

More information

Influence of enteral nutrition on the frequency of complications in case of major burns

Influence of enteral nutrition on the frequency of complications in case of major burns 957 Influence of enteral nutrition on the frequency of complications in case of major burns Daiva Gudavičienė, Rytis Rimdeika, Kęstutis Adamonis 1 Division of Plastic Surgery and Burns, 1 Clinic of Gastroenterology,

More information

Occupational therapy for patients with spinal cord injury in early rehabilitation

Occupational therapy for patients with spinal cord injury in early rehabilitation 852 Occupational therapy for patients with spinal cord injury in early rehabilitation Department of Rehabilitation, Kaunas University of Medicine, Lithuania Key words: spinal cord injury, rehabilitation,

More information

Nauji glioblastomų molekuliniai žymenys. Vilnius, 2015

Nauji glioblastomų molekuliniai žymenys. Vilnius, 2015 Nauji glioblastomų molekuliniai žymenys Vilnius, 2015 Planas Molekulinio kariotipavimo principai Trumpas įvadas į citogenetiką Citogenetiniai žymenys Molekulinis kariotipavimas Įvadas į citogenetiką 1p/19q

More information

Projektų viešinimas. Rosita Saukaitė Komunikacijos specialistė

Projektų viešinimas. Rosita Saukaitė Komunikacijos specialistė Projektų viešinimas Rosita Saukaitė Komunikacijos specialistė Kas yra projekto viešinimas? Reikalavimai projekto viešinimui. Kaip kokybiškai viešinti projektą? Projekto viešinimas kas tai ir kam to reikia?

More information

Širdies nepakankamumas

Širdies nepakankamumas 4 Širdies nepakankamumas Dėmesys širdies nepakankamumo aktualijoms Pasaulinei širdies nepakankamumo dienai paminėti skirto susitikimo Sveikatos apsaugos ministerijoje akimirka Pasaulinei širdies nepakankamumo

More information

Overview of the risk factors of melanoma

Overview of the risk factors of melanoma Medical sciences (2018) 1 6 Overview of the risk factors of melanoma Severija Pažemeckaitė, 1 Rūta Palionytė,1 Artūras Smirnovas 1 1 Lithuanian university of health sciences, faculty of medicine ABSTRACT

More information

Rotavirusinė infekcija: etiopatogenezė, epidemiologija ir profilaktikos galimybės

Rotavirusinė infekcija: etiopatogenezė, epidemiologija ir profilaktikos galimybės Rotavirusinė infekcija: etiopatogenezė, epidemiologija ir profilaktikos galimybės Inga Ivaškevičienė¹, Asta Mačionienė², Zita Aušrelė Kučinskienė², Vytautas Usonis¹ ¹Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto

More information

KAUNO MEDICINOS UNIVERSITETAS SLAUGOS FAKULTETAS SLAUGOS IR RŪPYBOS KATEDRA. Jurgita Samsanavičienė

KAUNO MEDICINOS UNIVERSITETAS SLAUGOS FAKULTETAS SLAUGOS IR RŪPYBOS KATEDRA. Jurgita Samsanavičienė KAUNO MEDICINOS UNIVERSITETAS SLAUGOS FAKULTETAS SLAUGOS IR RŪPYBOS KATEDRA Jurgita Samsanavičienė PACIENTŲ POŽIŪRIAI Į ONKOLOGINIO SKAUSMO KONTROLĖS KLIŪTIS Magistro darbas Darbo vadovas prof. Z. Liubarskienė

More information

Stebėjimo studijos: kohortiniai ir atvejo-kontrolės tyrimai

Stebėjimo studijos: kohortiniai ir atvejo-kontrolės tyrimai Gerontologija 2011; 12(1): 58 63 GERONTOLOGIJA Teorija ir praktika Stebėjimo studijos: kohortiniai ir atvejo-kontrolės tyrimai Vilniaus universitetas, Medicinos fakultetas Santrauka Vadovaujantis įrodymais

More information

ERGONOMINIŲ SĄLYGŲ IR FIZINĖS VEIKLOS REIKŠMĖ KOSMETOLOGŲ PROFESINĖJE VEIKLOJE

ERGONOMINIŲ SĄLYGŲ IR FIZINĖS VEIKLOS REIKŠMĖ KOSMETOLOGŲ PROFESINĖJE VEIKLOJE ERGONOMINIŲ SĄLYGŲ IR FIZINĖS VEIKLOS REIKŠMĖ KOSMETOLOGŲ PROFESINĖJE VEIKLOJE Lina Gineitytė, Vytautas Padgureckas Šiaulių valstybinė kolegija Lietuva Anotacija Kosmetologų sveikatai, darbingumui turi

More information

Patient-controlled analgesia in the management of postoperative pain in children and adolescents

Patient-controlled analgesia in the management of postoperative pain in children and adolescents 1078 Patient-controlled analgesia in the management of postoperative pain in children and adolescents Danguolė Rugytė, Karl Erik Edberg 1 Clinic of Anesthesiology, Kaunas University of Medicine Hospital,

More information

Pagrindinis osteoartrito gydymas Informacija, fiziniai pratimai ir kūno svorio mažinimas. Carina Thorstensson

Pagrindinis osteoartrito gydymas Informacija, fiziniai pratimai ir kūno svorio mažinimas. Carina Thorstensson Pagrindinis osteoartrito gydymas Informacija, fiziniai pratimai ir kūno svorio mažinimas Carina Thorstensson UDK 616.7-08 Th41 Parengė Carina Thorstensson Recenzavo Ewa Roos Pagrindinis osteoartrito gydymas,

More information

Aclasta (zoledrono rūgštis) osteoporozės gydymui vieną kartą per metus

Aclasta (zoledrono rūgštis) osteoporozės gydymui vieną kartą per metus Gerontologija 2009; 10(3): 183 187 GERONTOLOGIJA Teorija ir praktika Aclasta (zoledrono rūgštis) osteoporozės gydymui vieną kartą per metus Kauno medicinos universiteto Geriatrijos klinika Santrauka Osteoporozė

More information

Vilnius high school students knowledge of cervical cancer risk factors

Vilnius high school students knowledge of cervical cancer risk factors ACTA MEDICA LITUANICA. 2007. Vilnius Vol. high 14. school No. 4. students P. 291 296 knowledge of cervical cancer risk factors 291 Lietuvos mokslų akademija, 2007 Lietuvos mokslų akademijos leidykla, 2007

More information

Optimali gydymo insulinu pradžia

Optimali gydymo insulinu pradžia Optimali gydymo insulinu pradžia I. B. Hirsch, University of Washington, Diabetes Care Center, University of Washington Medical Center, Seattle, Washington. Pacientams, sergantiems 2 tipo cukriniu diabetu,

More information

KLINIKINIAI TYRIMAI. Bronchų obstrukcijos nustatymas funkcinės diagnostikos metodais

KLINIKINIAI TYRIMAI. Bronchų obstrukcijos nustatymas funkcinės diagnostikos metodais 550 KLINIKINIAI TYRIMAI Bronchų obstrukcijos nustatymas funkcinės diagnostikos metodais Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikos Pulmonologijos klinika Raktažodžiai: plaučių ventiliacija, kvėpavimo

More information

Praktinės informacijos apie Opdivo vartojimą pacientai turėtų ieškoti pakuotės lapelyje arba kreiptis į savo gydytoją ar vaistininką.

Praktinės informacijos apie Opdivo vartojimą pacientai turėtų ieškoti pakuotės lapelyje arba kreiptis į savo gydytoją ar vaistininką. EMA/691693/2017 EMEA/H/C/003985 EPAR santrauka plačiajai visuomenei nivolumabas Šis dokumentas yra Europos viešo vertinimo protokolo (EPAR) santrauka. Jame paaiškinama, kaip agentūra vertino vaistą, kad

More information

GREITOJO A GRUPĖS STREPTOKOKO TESTO TAIKYMAS IR NAUDA DIAGNOZUOJANT BEI GYDANT FARINGOTONZILITUS ŠEIMOS GYDYTOJO PRAKTIKOJE

GREITOJO A GRUPĖS STREPTOKOKO TESTO TAIKYMAS IR NAUDA DIAGNOZUOJANT BEI GYDANT FARINGOTONZILITUS ŠEIMOS GYDYTOJO PRAKTIKOJE 54 BIOMEDICINA / BIOMEDICINE SVEIKATOS MOKSLAI / HEALTH SCIENCES ISSN 1392-6373 print / 2335-867X online 2015, 25 tomas, Nr. 2, p. 54-60 doi:10.5200/sm-hs.2015.031 GREITOJO A GRUPĖS STREPTOKOKO TESTO TAIKYMAS

More information

Nijolė Šostakienė, Ina Valeckienė Klaipėdos jūrininkų ligoninė

Nijolė Šostakienė, Ina Valeckienė Klaipėdos jūrininkų ligoninė 116 REABILITACIJA / REHABILITATION SVEIKATOS MOKSLAI / HEALTH SCIENCES IN EASTERN EUROPE ISSN 1392-6373 print / 2335-867X online 2015, 25 tomas, Nr. 6, p. 116-121 DOI: http://doi.org/10.5200/sm-hs.2015.128

More information

COMPLICATIONS OF INTRAARTICULAR CORTICOSTEROID THERAPY

COMPLICATIONS OF INTRAARTICULAR CORTICOSTEROID THERAPY COMPLICATIONS OF INTRAARTICULAR CORTICOSTEROID THERAPY KORTIKOSTEROIDŲ INJEKCIJŲ Į SĄNARIUS KOMPLIKACIJOS Egidijus Eviltis Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Reumatologijos klinika Clinic of Rheumatology,

More information

KLINIKINĖS PRAKTIKOS GAIRĖS, SKIRTOS VYRESNIŲ PACIENTŲ, SERGANČIŲ 3B IR DIDESNĖS STADIJOS LĖTINE INKSTŲ LIGA (agfg <45 ML/ MIN.

KLINIKINĖS PRAKTIKOS GAIRĖS, SKIRTOS VYRESNIŲ PACIENTŲ, SERGANČIŲ 3B IR DIDESNĖS STADIJOS LĖTINE INKSTŲ LIGA (agfg <45 ML/ MIN. KLINIKINĖS PRAKTIKOS GAIRĖS, SKIRTOS VYRESNIŲ PACIENTŲ, SERGANČIŲ 3B IR DIDESNĖS STADIJOS LĖTINE INKSTŲ LIGA (agfg

More information

Ringaitienė MITYBOS NEPAKANKAMUMO PAPLITIMAS, VERTINIMAS IR ĮTAKA ANKSTYVOMS KOMPLIKACIJOMS PO ŠIRDIES OPERACIJŲ

Ringaitienė MITYBOS NEPAKANKAMUMO PAPLITIMAS, VERTINIMAS IR ĮTAKA ANKSTYVOMS KOMPLIKACIJOMS PO ŠIRDIES OPERACIJŲ VILNIAUS UNIVERSITETAS Donata Ringaitienė MITYBOS NEPAKANKAMUMO PAPLITIMAS, VERTINIMAS IR ĮTAKA ANKSTYVOMS KOMPLIKACIJOMS PO ŠIRDIES OPERACIJŲ DAKTARO DISERTACIJA Biomedicinos mokslai, medicina (06 B)

More information

GLAUKOMOS ANKSTYVOS DIAGNOSTIKOS PASLAUGŲ POREIKIS IR KOKYBĖ SKIRTINGO LYGIO GYDYMO ĮSTAIGOSE

GLAUKOMOS ANKSTYVOS DIAGNOSTIKOS PASLAUGŲ POREIKIS IR KOKYBĖ SKIRTINGO LYGIO GYDYMO ĮSTAIGOSE GLAUKOMOS ANKSTYVOS DIAGNOSTIKOS PASLAUGŲ POREIKIS IR KOKYBĖ SKIRTINGO LYGIO GYDYMO ĮSTAIGOSE THE REQUIREMENT AND QUALITY OF EARLY GLAUCOMA DIAGNOSTIC SERVICE IN DIFFERENT LEVEL OF MEDICAL CARE Vaida Dilienė¹,

More information

Occupational exposure of medical radiation workers in Lithuania,

Occupational exposure of medical radiation workers in Lithuania, ACTA MEDICA LITUANICA. 2007. Vol. 14. No. 3. P. 155 159 Lietuvos mokslų akademija, 2007 Lietuvos mokslų akademijos leidykla, 2007 Vilniaus universitetas, 2007 Occupational exposure of medical radiation

More information

EHRA praktinis vadovas dėl naujų geriamųjų antikoaguliantų (NOAC) naudojimo, pacientams su nevožtuvinių prieširdžių virpėjimu

EHRA praktinis vadovas dėl naujų geriamųjų antikoaguliantų (NOAC) naudojimo, pacientams su nevožtuvinių prieširdžių virpėjimu EHRA praktinis vadovas dėl naujų geriamųjų antikoaguliantų (NOAC) naudojimo, pacientams su nevožtuvinių prieširdžių virpėjimu Skaidrės yra paremtos: Europos širdies ritmo asociacijos praktiniu vadovu dėl

More information

SOCIAL WORK IN PARTNERSHIP WITH THE EXCLUDED

SOCIAL WORK IN PARTNERSHIP WITH THE EXCLUDED Mokslo darbai 85 SOCIAL WORK IN PARTNERSHIP WITH THE EXCLUDED Prof. W. David Harrison East Carolina University, Carolyn Freeze Baynes Institute of Social Justice, College of Human Ecology Greenville, NC

More information

Chronic kidney disease prevence and relationship wiht state of malnutrition in Geriatric patiens

Chronic kidney disease prevence and relationship wiht state of malnutrition in Geriatric patiens Medical sciences 1 (2016) 1 5 Chronic kidney disease prevence and relationship wiht state of malnutrition in Geriatric patiens Mindaugas Visokinskas, Greta Nekrošiūtė, Arnas Šeškevičius Lithuanian University

More information

I PRIEDAS PREPARATO CHARAKTERISTIKŲ SANTRAUKA

I PRIEDAS PREPARATO CHARAKTERISTIKŲ SANTRAUKA I PRIEDAS PREPARATO CHARAKTERISTIKŲ SANTRAUKA 1 Vykdoma papildoma šio vaistinio preparato stebėsena. Tai padės greitai nustatyti naują saugumo informaciją. Sveikatos priežiūros specialistai turi pranešti

More information

ODDI RAUKO DISFUNKCIJOS DIAGNOSTIKA: DABARTIS IR PERSPEKTYVA

ODDI RAUKO DISFUNKCIJOS DIAGNOSTIKA: DABARTIS IR PERSPEKTYVA ODDI RAUKO DISFUNKCIJOS DIAGNOSTIKA: DABARTIS IR PERSPEKTYVA DIAGNOSTICS OF SPHINCTER OF ODDI DYSFUNCTION: PRESENT SITUATION AND PERSPECTIVE R. GARALEVIČIUS*, I. STUNDIENĖ*, G. SIMUTIS** Vilniaus universiteto

More information

POTRAUMINIO STRESO SINDROMAS BEI KITI PSICHIKOS SVEIKATOS SUTRIKIMAI IR ORGANŲ TRANSPLANTACIJA

POTRAUMINIO STRESO SINDROMAS BEI KITI PSICHIKOS SVEIKATOS SUTRIKIMAI IR ORGANŲ TRANSPLANTACIJA POTRAUMINIO STRESO SINDROMAS BEI KITI PSICHIKOS SVEIKATOS SUTRIKIMAI IR ORGANŲ TRANSPLANTACIJA POSTTRAUMATIC STRESS DISORDER AND OTHER MENTAL HEALTH ISSUES IN THE FIELD OF THE ORGAN TRANSPLANTATION Vilma

More information

Understanding clinical trials for cancer

Understanding clinical trials for cancer Understanding clinical trials for cancer CLINICAL TRIALS Find out more information and whether a trial is suitable for you cruk.org/trials cruk.org We know that people affected by cancer have a lot of

More information

Pneumokokinė infekcija. Metodinės rekomendacijos

Pneumokokinė infekcija. Metodinės rekomendacijos Pneumokokinė infekcija. Metodinės rekomendacijos Recenzentas: Prof. Vytautas Usonis Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto Vaikų ligų klinikos vedėjas Redaktorė: D. Razmuvienė ISBN 978-609-454-183-4

More information

Acute otitis media: diagnostic and treatment review.

Acute otitis media: diagnostic and treatment review. Medical sciences 1 (2017) 1 3 Acute otitis media: diagnostic and treatment review. Paulina Kvedarauskaitė Lithuanian University of Health Sciences ABSTRACT Acute otitis media (AOM) is a very common inflammatory

More information

BURNOS HIGIENISTO VEIKLA: LIETUVOS IR SUOMIJOS ATVEJIS

BURNOS HIGIENISTO VEIKLA: LIETUVOS IR SUOMIJOS ATVEJIS SVEIKATOS MOKSLAI / HEALTH SCIENCES IN EASTERN EUROPE ISSN 1392-6373 print / 2335-867X online 2015, 25 tomas, Nr. 5, p. 45-50 DOI: http://doi.org/10.5200/sm-hs.2015.088 VISUOMENĖS SVEIKATA / PUBLIC HEALTH

More information

UŽKREČIAMŲJŲ LIGŲ IR AIDS CENTRAS VIRUSINIŲ HEMORAGINIŲ KARŠTLIGIŲ PROFILAKTIKOS IR KONTROLĖS (VALDYMO) METODINĖS REKOMENDACIJOS

UŽKREČIAMŲJŲ LIGŲ IR AIDS CENTRAS VIRUSINIŲ HEMORAGINIŲ KARŠTLIGIŲ PROFILAKTIKOS IR KONTROLĖS (VALDYMO) METODINĖS REKOMENDACIJOS UŽKREČIAMŲJŲ LIGŲ IR AIDS CENTRAS VIRUSINIŲ HEMORAGINIŲ KARŠTLIGIŲ PROFILAKTIKOS IR KONTROLĖS (VALDYMO) METODINĖS REKOMENDACIJOS VILNIUS 2013 2 Metodines rekomendacijas parengė: S. Žukauskaitė-Šarapajevienė,

More information

Prostate-specific antigen and transition zone index powerful predictors for acute urinary retention in men with benign prostatic hyperplasia

Prostate-specific antigen and transition zone index powerful predictors for acute urinary retention in men with benign prostatic hyperplasia 1071 Prostate-specific antigen and transition zone index powerful predictors for acute urinary retention in men with benign prostatic hyperplasia Clinic of Urology, Kaunas University of Medicine Hospital,

More information

PACIENTŲ POŽIŪRIS Į KOJŲ VENŲ VARIKOZĖS PREVENCIJĄ

PACIENTŲ POŽIŪRIS Į KOJŲ VENŲ VARIKOZĖS PREVENCIJĄ PACIENTŲ POŽIŪRIS Į KOJŲ VENŲ VARIKOZĖS PREVENCIJĄ Tatjana Polinskaja, Tatjana Žuravliova, Geriuldas Žiliukas, Indrė Brasaitė Klaipėdos universiteto Sveikatos mokslų fakultetas Santrauka Lėtinės venų ligos

More information

Hepatito C viruso infekcija ir narkotikų vartojimas. (metodinės rekomendacijos)

Hepatito C viruso infekcija ir narkotikų vartojimas. (metodinės rekomendacijos) Hepatito C viruso infekcija ir narkotikų vartojimas (metodinės rekomendacijos) Recenzentė: Doc. dr. Ligita Jančorienė Lietuvos infektologų draugijos narė Lietuvos gastroenterologų draugijos narė Tarptautinės

More information

Lytinės jaunų moterų elgsenos įtaka didelės rizikos ŽPV ir C. trachomatis užsikrėtimui

Lytinės jaunų moterų elgsenos įtaka didelės rizikos ŽPV ir C. trachomatis užsikrėtimui Lytinės jaunų moterų elgsenos įtaka didelės rizikos ŽPV ir C. trachomatis užsikrėtimui The influence of young women sexual behaviour on acquisition of high-risk HPV and C. trachomatis infections Žana Bumbulienė¹,

More information

Straipsnį skaitykite 24 psl.

Straipsnį skaitykite 24 psl. ZYPADHERA 210 mg, 300 mg ir 405 mg milteliai ir tirpiklis pailginto atpalaidavimo injekcinei suspensijai. Farmakoterapinė grupė: diazepinai, oksazepinai ir tiazepinai, ATC kodas: N05AH03. Receptinis. Sudėtis:

More information

Hand-assisted laparoscopic surgery for colon and rectal resection: a single-institution experience in 473 patients

Hand-assisted laparoscopic surgery for colon and rectal resection: a single-institution experience in 473 patients 114 Ž. Kulieš ius, A. Dulskas, J. Kuliavas, G. Rudinskaitė, N. E. Samalavič ius ISSN 1392 0995, ISSN 1648 9942 (online) DOI: https://doi.org/10.15388/lietchirur.2017.1.10489 http://www.chirurgija.lt LIETUVOS

More information

AKUŠERIJOS GINEKOLOGIJOS SKYRIAUS DARBUOTOJŲ BENDRAVIMO SU GIMDYVĖMIS SANTYKIŲ YPATUMAI X SVEIKATOS PRIEŽIŪROS ĮSTAIGOJE

AKUŠERIJOS GINEKOLOGIJOS SKYRIAUS DARBUOTOJŲ BENDRAVIMO SU GIMDYVĖMIS SANTYKIŲ YPATUMAI X SVEIKATOS PRIEŽIŪROS ĮSTAIGOJE LIETUVOS SVEIKATOS MOKSLŲ UNIVERSITETAS MEDICINOS AKADEMIJA Visuomenės sveikatos fakultetas Sveikatos vadybos katedra Ringailė Karvelienė AKUŠERIJOS GINEKOLOGIJOS SKYRIAUS DARBUOTOJŲ BENDRAVIMO SU GIMDYVĖMIS

More information

Lietuvos cistinės fibrozės diagnostikos ir gydymo sutarimas: įrodymais pagrįstos metodinės rekomendacijos

Lietuvos cistinės fibrozės diagnostikos ir gydymo sutarimas: įrodymais pagrįstos metodinės rekomendacijos 4606 ISSN 1392 5261. Vaikų pulmonologija ir alergologija. 2010 m. lapkritis, XIII tomas, Nr. 2 (4606 4653) Lietuvos cistinės fibrozės diagnostikos ir gydymo sutarimas: įrodymais pagrįstos metodinės rekomendacijos

More information

Artroskopinė operacija gali atitolinti kelio sąnario endoprotezavimą

Artroskopinė operacija gali atitolinti kelio sąnario endoprotezavimą 1082 Artroskopinė operacija gali atitolinti kelio sąnario endoprotezavimą Kauno medicinos universiteto Ortopedijos ir traumatologijos klinika Raktažodžiai: gonartrozė, artroskopija, kremzlės pažeidimas,

More information

The prevalence of malocclusion among 7 15-year-old Lithuanian schoolchildren

The prevalence of malocclusion among 7 15-year-old Lithuanian schoolchildren The prevalence of malocclusion among 7 15-year-old Lithuanian schoolchildren 147 Department of Orthodontics, Kaunas University of Medicine, Lithuania Key words: malocclusion; prevalence. Summary. The epidemiological

More information

Pasaulinės biologinės psichiatrijos draugijų federacijos (WFSBP) biologinio schizofrenijos gydymo rekomendacijos. I dalis

Pasaulinės biologinės psichiatrijos draugijų federacijos (WFSBP) biologinio schizofrenijos gydymo rekomendacijos. I dalis Peter FALKAI, Thomas WOBROCK, Jeffrey LIEBERMAN, Birte GLENTHOJ, Wagner F. GATTAZ ir kt. Pasaulinės biologinės psichiatrijos draugijų federacijos (WFSBP) biologinio schizofrenijos gydymo rekomendacijos.

More information

Radiological diagnostics of pleura and mediastinum invasion in lung cancer patients

Radiological diagnostics of pleura and mediastinum invasion in lung cancer patients ACTA MEDICA LITUANICA. 2005. VOLUME 12 No. 2. P. 68 72 Lietuvos mokslø akademija, 2005 68 Lietuvos mokslø akademijos leidykla, 2005 Radiological diagnostics of pleura and mediastinum invasion in lung cancer

More information

Transition zone volume measurement is it useful before surgery for benign prostatic hyperplasia?

Transition zone volume measurement is it useful before surgery for benign prostatic hyperplasia? 792 Transition zone volume measurement is it useful before surgery for benign prostatic hyperplasia? Department of Urology, Kaunas University of Medicine, Lithuania Key words: benign prostatic hyperplasia;

More information

Tyrimų, įvertinančių inkstų funkciją, palyginimas (Kauno medicinos universiteto klinikų 2006 metų duomenys)

Tyrimų, įvertinančių inkstų funkciją, palyginimas (Kauno medicinos universiteto klinikų 2006 metų duomenys) 46 Tyrimų, įvertinančių inkstų funkciją, palyginimas (Kauno medicinos universiteto klinikų 2006 metų duomenys) Vytautas Kuzminskis, Inga Skarupskienė, Inga Arūnė Bumblytė, Žydrūnė Kardauskaitė, Jurgita

More information

SVEIKATOS MOKSLAI / HEALTH SCIENCES ISSN print / X online 2015, 25 tomas, Nr. 1, p doi: /sm-hs.2015.

SVEIKATOS MOKSLAI / HEALTH SCIENCES ISSN print / X online 2015, 25 tomas, Nr. 1, p doi: /sm-hs.2015. SVEIKATOS MOKSLAI / HEALTH SCIENCES ISSN 1392-6373 print / 2335-867X online 2015, 25 tomas, Nr. 1, p. 15-23 doi:10.5200/sm-hs.2015.002 VISUOMENĖS SVEIKATA / PUBLIC HEALTH 15 INTEGRUOTŲ SLAUGOS IR PSICHOSOCIALINIŲ

More information

Piezon 150 Piezon 250

Piezon 150 Piezon 250 OPERATION INSTRUCTIONS NAUDOJIMO INSTRUKCIJOS Piezon 150 Piezon 250 Caution! Federal (USA) law restricts this device to sale by or on the order of a dentist. Piezon 150 Piezon 250 3 4 2 9 5 1A 6 7 8 10

More information

Konfidencialumas gydytojo praktikoje

Konfidencialumas gydytojo praktikoje Konfidencialumas gydytojo praktikoje Skaistė Endriukaitytė, Dovilė Jonuškaitė, Eugenijus Gefenas Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto Medicinos istorijos ir etikos skyrius Santrauka Konfidencialumas

More information

PUBLIC HEALTH. Medicina (Kaunas) 2011;47(9): Trends in Avoidable Mortality in Lithuania During and Their Impact on Life Expectancy

PUBLIC HEALTH. Medicina (Kaunas) 2011;47(9): Trends in Avoidable Mortality in Lithuania During and Their Impact on Life Expectancy 504 PUBLIC HEALTH :504-11 Trends in Avoidable Mortality in Lithuania During 2001 2008 and Their Impact on Life Expectancy Vilius Grabauskas 1, Aldona Gaižauskienė 2, Skirmantė Sauliūnė 2, Rasa Mišeikytė

More information

Vaikų ir paauglių, vartojančių psichoaktyviąsias medžiagas, gydymo ir skausmo malšinimo opioidais metodika I. Bendroji dalis

Vaikų ir paauglių, vartojančių psichoaktyviąsias medžiagas, gydymo ir skausmo malšinimo opioidais metodika I. Bendroji dalis Vaikų ir paauglių, vartojančių psichoaktyviąsias medžiagas, gydymo ir skausmo malšinimo opioidais metodika I. Bendroji dalis 1. Įvadas. Opioidai šiuo metu yra vieni iš labiausiai kontraversiškų medikamentų

More information

The association between cytomegalovirus infection and aging process

The association between cytomegalovirus infection and aging process 419 The association between cytomegalovirus infection and aging process Virginija Kanapeckienė, Julius Kalibatas, Elvyra Redaitienė, Jelena Čeremnych 1 Institute of Hygiene, 1 Institute of Experimental

More information

PRIEVARTA HOSPITALIZUOTŲ PACIENTŲ AGRESIJOS CHARAKTERISTIKA

PRIEVARTA HOSPITALIZUOTŲ PACIENTŲ AGRESIJOS CHARAKTERISTIKA PRIEVARTA HOSPITALIZUOTŲ PACIENTŲ AGRESIJOS CHARAKTERISTIKA CHARACTERISTICS OF AGGRESSION OF INVOLUNTARY HOSPITALIZED PATIENTS Vytautas Raškauskas, Algirdas Dembinskas, Alvydas Navickas, Vita Danilevičiūtė

More information

Nefrektomijų komplikacijų rizika pacientams, kuriems atliekama pakaitinė inkstų terapija

Nefrektomijų komplikacijų rizika pacientams, kuriems atliekama pakaitinė inkstų terapija Nefrektomijų komplikacijų rizika pacientams, kuriems atliekama pakaitinė inkstų terapija The complications risk of nephrectomies in patients undergoing renal replacement therapy Henrikas Ramonas, Marija

More information

Total hip replacement for the treatment of femoral neck fractures. Long-term results

Total hip replacement for the treatment of femoral neck fractures. Long-term results 465 Total hip replacement for the treatment of femoral neck fractures. Long-term results Šarūnas Tarasevičius, Viktoras Jermolajevas 1, Rimantas Tarasevičius 2, Vidmantas Žegunis 2, Alfredas Smailys, Romas

More information

Vaikų ligoninė, Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikų filialo Radiologijos skyrius 2

Vaikų ligoninė, Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikų filialo Radiologijos skyrius 2 Prostatos magnetinio rezonanso tomografijos tyrimo indikacijų ir atlikimo metodikų analizė Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikose 2006 2014 metais The analysis of indications and methods

More information